Ռուս հայտնի գրող, կինոդրամատուրգ, հասարակական գործիչ, հայ ժողովրդի բարեկամ Կիմ Բակշիի վերջին ցանկության համաձայն, Արցախի Շուշի քաղաքի Նելսոն Ստեփանյանի անվան այգում տեղի է ունեցել նրա աճյունափոշու մի մասի հուղարկավորությունը։ Հոկտեմբերի 3-ին նրա աճյունը հուղարկավորել են «Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձանի տարածքում։ Հոկտեմբերի 5-ին Արցախում իրականացվել է Կիմ Բակշիի ցանկությունը։
Կիմ Բակշին իր կտակում խնդրել էր, որ իր աճյունը ցրեն Հայաստանում (Գառնիի կիրճում) եւ Արցախի Շուշի քաղաքում։ Կիմ Բակշիի կտակում, մասնավորապես, ասվում է․ «Խնդրում եմ իմ մահից հետո կատարել բոլոր անհրաժեշտ քրիստոնեական ծեսերը։ Խնդրում եմ անպայման ինձ դիակիզել եւ իմ աճյունափոշին բաժանել երկու մասի։ Մի մասը թաղել Պյատնիցկու գերեզմանոցում, որտեղ ես տեղ ունեմ, իսկ երկրորդ մասը փոխանցել իմ ընկեր Սուրենին։
․․․Թե ինչ անել իմ աճյունի հետ Հայաստանում, թողնում եմ Սուրենի հայեցողությանը։ Իհարկե, ես չէի ուզի հանդիսավոր հուղարկավորություն եւ էլիտար գերեզմանոց, ավելի լավ կլինի աճյունը ցրել հետեւյալ տեղերից մեկում՝ Գառնիի կիրճում, կամ Շուշի քաղաքում, կիրճում, որտեղ Գրիգորի Արկադեւիչ Գաբրիելյանցի տունն է։ Իմ այս նամակով եւ վերջին ցանկությամբ ես կրկին հաստատում եմ Հայաստանի, Արցախի հանդեպ իմ անդավաճան սերը, որը, կարծում եմ, ապացուցել եմ հայ ժողովրդին երեսուն տարի ծառայելու ընթացքում։ Կիմ Բակշի․ 04․11․2014թ․»։
Սակայն, քանի որ Հայ առաքելական եկեղեցու օրենքներով արգելվում է մահացածի աճյունափոշին ցրել, իրականացվել է հուղարկավորություն։
Բակշիի կտակը կյանքի է կոչվել Ռուսաստանի հայերի միության ջանքերով։ Հուղարկավորության արարողությանը մասնակցել են գրողի ազգականները եւ ընկերները, նրա ստեղծագործության երկրպագուները, հանրապետության իշխանությունների եւ հասարակայնության ներկայացուցիչները, ՌՀՄ պատվիրակությունը։
Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Լուսիկ Ղուկասյանի խոսքերով, նույնիսկ իր մահից հետո Կիմ Բակշին շարունակում է մնալ հավատարիմ ընկերոջ օրինակ եւ հիշեցնում է՝ ինչպես պետք է սիրել եւ հավատարիմ լինել ժողովրդին։
«Մենք հավաքվել ենք, որպեսզի կատարենք հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Կիմ Բակշիի կտակը։ Դա մեծ պատիվ է, որ հայ ժողովուրդը նման բարեկամներ ունի, որոնք խնդրում են, որպեսզի մահվանից հետո իրենց աճյունի մի մասը բերեն Հայաստան կամ Արցախ։ Այս տեղը կդառնա սրբավայր, իսկ զբոսաշրջիկները, այցելելով այստեղ, կիմանան, թե որքան է օտարերկրացին սիրել հայ ժողովրդին»,- նշել է նա։
Գրողի ընկեր Սուրեն Սարգսյանն ասել է, որ Կիմ Բակշիի կամքով նրա հոգու եւ մարմնի մի մասը հուղարկավորված է արցախյան հողում․ «Կիմ Նաումովիչը մեր երկրի իսկական հավատարիմ ընկեն է։ Բակշին իր կյանքի 50 տարիները նվիրել է Հայաստանին, նա սիրահարված էր Հայաստանին։ Ինձ մեծ պատիվ է վիճակվել լինել Կիմ Բակշիի ընկերը, այդ ճակատագիրն է նվիրել ինձ նրա հետ հանդիպումը, եւ մեր ընկերությունը շարունակվել է մոտ 30 տարի։ Ես հպարտ եմ նրանով, որ նա ինձ դարձրել է իր կտակի կատարողը»։
Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանի խոսքերով, իր կողմից ղեկավարվող քաղաքի համար մեծ պատիվ է, որ մեծ հայագետի եւ հայ ժողովրդի բարեկամի աճյունը թաղված է Շուշիում․ «Մենք պետք է հպարտանանք, որ օտարերկրացին այնքան է սիրել է Հայաստանն ու Արցախը, որ մահվանից հետո չի ուզել բաժանվել հայկական հողից։ Իր կտակով Կիմ Բակշին փորձել է վերջին անգամ ինչ-որ օգտակար բան անել Հայաստանի եւ Արցախի համար»։
Հիշեցնենք, որ Կիմ Բակշին մահացել էր Մոսկվայում՝ 2019թ․ մարտի 5-ին, 88 տարեկան հասակում։ Գրողի հետ հրաժեշտի արարողությունը կատարվել է Մոսկվայի Կոսմայի եւ Դամիանի վանքում։
Իր գրական գործունեությունը Կիմ Բակշին սկսել է 1957թ․, երբ սկսեց ակնարկներ եւ պատմվածքներ հրապարակել խոպան հողերի մասին, որտեղ նա տրակտորավար եւ կոմբայնավար էր աշխատել։ 1963թ․ Բակշին տարվել է Հայաստանի հինավուրց մշակույթի ուսումնասիրությամբ եւ ողջ կյանքում հավատարիմ է մնացել հայկական թեմային։ Հանրությանը հայոց պատմության, մշակույթի, ժողովրդի հոգեւոր արժեքների, նրա բազմադարյան ավանդույթների, հրաշալի բնության, հոյակերտ հուշարձանների հետ ծանոթացնելը դարձել էր նրա առաքելությունը։
Հայ-ռուսական բարեկամության եւ մշակութային կապերի ամրապնդման ու զարգացման իր բազմամյա գործունեության համար Կիմ Բակշին արժանացել է Հայաստանի պետական պարգեւի՝ Պատվո շքանշանի: Նա ՀՀ Պետական մրցանակի, ՀՀ գրողների միության Հովհաննես Թումանյանի անվան մրցանակի, «Հայ ժողովրդի բարեկամ» մրցանակի դափնեկիրն է: Նա նաեւ ստացել է Մովսես Խորենացու անվան մեդալ (2001), պարգեւատրվել է Հայ-ռուսական սլավոնական համալսարանի «Պատվավոր շքանշանով» (2006): Բակշին «Կարպիս Փափազյան» մրցանակի դափնեկիր է: Ռուսաստանի հայերի միությունը նրան պարգեւատրել է «Արծաթե խաչով», ավելի ուշ՝ «Ոսկե խաչով»:
Կիմ Բակշին ավարտել է ՄԳՈւ-ն, 1963-ից զբաղվել է Հայաստանի հնագույն եւ ժամանակակից մշակույթի ուսումնասիրությամբ, ուսումնասիրել է Մատենադարանում պահվող ձեռագրերը, ինչպես նաեւ հնագույն գրքեր աշխարհի խոշորագույն գրադարաններում:
Նրա սցենարների հիման վրա նկարահանվել են ավելի քան 50 փաստագրական եւ գիտահանրաճանաչ ֆիլմեր, որոնցից մի քանիսը միջազգային եւ տարածաշրջանային մրցանակների են արժանացել, դրանց թվում՝ «Մատենադարան» 20 սերիանոց ֆիլմը, որի համար նա սցենար է գրել ռեժիսոր Հովիկ Հախվերդյանի համահեղինակությամբ (արժանացել է ՀՀ մրցանակի, Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան միջազգային մրցանակի):
Նրա վերջին գիրքը՝ «Արցախի հոգեւոր գանձերը» թարգմանվել է հայերեն:
«Իմ գրքերն ինձ համար թանկ են, հատկապես՝ վերջինը: Այն թարգմանվել է հայերեն: Ես միշտ ցանկանում էի, որ իմ գրքերը կարդա մի ժողովուրդ, որի մասին ես գրում եմ: Այդ գիրքն ինձ համար թանկ է նաեւ այն պատճառով, որ հայկական հրատարակությունն ավելի լավն է ռուսերեն տարբերակից»,- հարցազրույցներից մեկում պատմել է Բակշին:

Согласно последней воле известного российского писателя, кинодраматурга, общественного деятеля, друга армянского народа Кима Бакши в Арцахе в сквере имени Нельсона Степаняна города Шуши состоялось захоронение части его праха. 3 октября его прах захоронили на территории природного памятника «Симфония камней». 5 октября воля Кима Бакши была исполнена и в Арцахе.
Кима Бакши в своем завещании попросил, чтобы его прах развеяли в Армении (в Гарнийском ущелье) и в городе Шуши Республики Арцах. В завещании Кима Бакши, в частности, говорится: «Прошу после моей смерти совершить все необходимые христианские обряды. Прошу обязательно меня кремировать и мой прах разделить на две части. Одну часть похоронить на Пятницком кладбище, где у меня есть мое место, а вторую часть праха передать моему другу Сурену.
…Что делать с моим прахом в Армении, это я оставляю на усмотрение Сурена. Конечно, мне бы не хотелось торжественных похорон и элитного кладбища, лучше бы прах развеять о одном из следующих мест: в ущелье Гарни, или город Шуши, в ущелье, где дом Гриогрия Аркадьевича Габриэлянца. Этим моим письмом и последней волей я еще раз подтверждаю мою неизменную любовь к Армении, Арцаху, которую, думаю, доказал за 50 лет служения армянскому народу. Ким Бакши. 04.11.2014г. »
Однако, что по канонам Армянской Апостольской Церкви запрещено развеивать прах усопшего, было осуществлено его захоронение.
Завещание Кима Бакши было претворено в жизнь усилиями Союза армян России (САР). В церемонии погребения приняли участие родственники и друзья, поклонники творчества Бакши, представители властей и общественности республики, делегация САР.
По словам заместителя председателя Союза армян России Лусик Гукасян, даже после своей смерти Ким Бакши продолжает оставаться примером верного друга и напоминает, как надо любить и быть преданным народу.
«Мы собрались, чтобы выполнить завещание большого друга армянского народа Кима Бакши. Это большая честь, что армянский народ имеет таких друзей, которые просят, чтобы после смерти часть своих останков привезли в Армению или Арцах. Это место станет святыней, а туристы, посещая его, узнают, насколько иностранец любил армянский народ», – отметила она.
Друг писателя Сурен Саркисян отметил, что по воле Кима Бакши часть души и тела писателя захоронена в арцахской земле: «Ким Наумович настоящий преданный друг нашей страны. Бакши более 50 лет своей жизни посвятил Армении, он был влюблен в Армению. Мне выпала большая честь быть другом Кима Бакши, это судьба подарила мне встречу с ним, и наша дружба длилась почти 30 лет. Когда я шел на встречу с ним, думал, что это на пару минут, однако дружба укрепилась. Я горжусь тем, что он сделал меня своим душеприказчиком».
По словам мэра Шуши Арцвика Саркисяна, для возглавляемого им города большая честь, что часть праха великого армяноведа и друга армянского народа захоронена в Шуши. «Мы должны гордиться тем, что иностранец настолько любил Армению и Арцах, что после смерти не захотел расставаться с армянской землей. Своим завещанием Ким Бакши попытался в последний раз сделать что-то полезное для Армении и Арцаха».
Напомним, что Ким Бакши скончался в Москве 5 марта 2019 года в возрасте 88 лет. Церемония прощания с Кимом Бакши состоялась в Москве в православном Храме Космы и Дамиана.
Свою литературную деятельность Ким Бакши начал в 1957 году, когда стал публиковать очерки и рассказы о целине, где работал трактористом и комбайнером. В 1963 году увлекся изучением древней культуры Армении и остался верен армянской теме на всю жизнь. Познакомить общественность с армянской историей, культурой, духовными ценностями народа, его вековыми традициями, величественной природой, уникальными памятниками – стало его миссией.
За многолетнюю плодотворную деятельность по укреплению и развитию армяно-российской дружбы и культурных связей Ким Бакши был удостоен государственной награды Армении – ордена Почета. Он – лауреат Государственной премии Республики Армения, премий Ованеса Туманяна Союза писателей Армении, «Друг армянского народа». Он также награжден медалю Мовсеса Хоренаци (2001, награда Правительства Армении), награжден «Почетным орденом» Российско-Армянского (Славянского) государственного университета (РАУ) (2006) (за многолетнюю самоотверженную просвещенческую деятельность, плодотворную работу по изучению древних армянских манускриптов, за огромный вклад в популяризацию армянской истории и культуры). Бакши- лауреат премии «Карпис Папазян» (за литературную деятельность, посвященную армянской истории и культуре) специальный фонда (Вена). Союз армян России наградил Кима Бакши «Серебряным крестом», позже- «Золотым крестом».
Ким Бакши окончил факультет журналистики МГУ, с 1963 г. занимается древней и современной культурой Армении, изучает манускрипты, хранящиеся в Матенадаране в Ереване, в Венеции на острове Святого Лазаря, в Вене у мхитаристов, в Бейруте в Киликийском Католикасате, в Исфагане в монастыре Христа Спасителя и ещё во многих других собраниях древних книг, в крупнейших библиотеках мира.
По его сценариям снято более 50 документальных и научно-популярных фильмов, некоторые из которых получили международные и региональные премии, в том числе двадцатисерийный телевизионный фильм «Матенадаран», для которого он написал сценарий в соавторстве с режиссером Ов. Ахвердяном (удостоен премии Республики Армения, международной Премии им. Фритьофа Нансена).
Последняя книга автора «Духовные сокровища Арцаха» в 2015 году была переведена на армянский язык. «Мои книги мне дороги. Но последняя – особенно. Она переведена на армянский язык. В ней собраны фотографии природы, уникальных памятников Арцаха. Я всегда хотел, чтобы мои книги читал народ, который говорит на одном языке с теми, о ком пишу. Эта книга мне дорога еще и потому, что ее армянское издание намного лучше русской версии»,- в одном из своих интервью рассказал Бакши.