Զոհված զինծառայողների մայրերը այսօր՝ հոկտեմբերի 17-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը խնդրեցին աջակցություն տրամադրել նաև զոհված զինծառայողների ընտանիքներին կառավարության հնարավորությունների չափով, ինչպես աջակցություն են տրամադրում «Մարտի 1-ից» տուժածներին ու զոհվածների հարազատներին։
«Եթե մեր զինվորների և զինծառայողների հարցն է, պետությունն ինքը կորոշի, թե ոնց է լուծում խնդիրները, իհարկե, Ձեզ հետ քննարկելով, մեզ պետք են ռացիոնալ որոշումներ։ Ձեր բարձրացրած հարցի առնչությամբ ես իմ օգնականին հանձնարարեցի, որ Ձեզ հետ հանդիպմանը հարցը ձևակերպվի և ներկայացվի ինձ, ես կդիտարկեմ, թե որքանով է հարցը, շեշտադրումն արդարացված, արդեն մեր արձագանքը դրան կլինի։ Եկեք այս կետի վրա պայմանավորվենք»,–նշեց վարչապետը։
Վարչապետը խնդրանքով դիմեց զինվորների մայրերին. «Ես Ձեզ այս հարցի և մյուս հարցերի հետ կապված մի խնդրանք ունեմ՝ մի ստեղծեք այնպիսի մթնոլորտ, որ կառավարությունում մտածեն ավելի լավ է թողենք բոլորին հավասար վատ վիճակում, քան սկսենք հարցեր լուծել։ Օրինակ, մի գյուղի ճանապարհը կառուցում ենք, մյուս գյուղն ասում է՝ բա ինչի մեր ճանապարհը չեք կառուցում։ Բոլոր ճանապարհները միաժամանակ հնարավոր չի կառուցել»։
«Զինվոր» ՀԿ-ի համակարգող խորհրդի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը վարչապետի համեմատությունից վրդովվեց. «Նժարին մի դրեք զոհվածների ընտանիքներին ասֆալտապատման խնդրի հետ։ Ես կարող եմ հիմա Ձեր ընդունելությունը լքել, դուք բերում ասֆալտապատման հարցը հավասարեցնում եք զոհվածի մոր բարձրացրած հարցի հետ։ Ասֆալտն ու սա նույնը չէ»։
Փաշինյանը արձագանքեց. «Ես ներողություն եմ խնդրում, եթե տպավորուոթյուն է ստեղծվել, թե ես համեմատում եմ անհամեմատելին»։
Մարգարիտա Խաչատրյանը նշեց, որ «1000 դրամների» հիմնադրամի համար վճարում են ՀՀ աշխատող քաղաքացիները, կառավարությունը որևէ դեր չունի այդտեղ, ինչին ի պատասխան վարչապետը շեշտեց՝ բյուջեն ևս ձևավորում են ՀՀ քաղաքացիները։
Մարգարիտա Խաչատրյանը նշեց, որ զոհված զինծառայողների բոլոր ծնողները չեն եկել, քանի որ մայրերը, որոնք եկել են հանդիպմանը, ասել են, որ հարցը իրենք կներկայացնեն վարչապետին, ինչին վարչապետն արձագանքեց. «Ես ասացի, որ զինվորների խնդիրները մեր ուշադրության կենտորում են։ Ես ՀՀ քաղաքացիների հետ կարող եմ ուղղակի շփվել պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջոցով, միջնորդների կարիք չունեմ և խնդրում եմ ինձ համար միջնորդություն չանել»։

Матери погибших военнослужащих на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 17 октября попросили его в силу возможностей кабмина поддержать и семьи погибших военных, как это сделано в контексте родных погибших и пострадавших во время событий 1 марта 2008 года. «Если это вопрос наших солдат и военнослужащих, то государство само решит, как надо решить проблемы, конечно, в обсуждении с вами, нам нужны рациональные решения. По поводу поднятого вами вопроса я поручил своему помощнику, чтобы он сформулировал вопрос и представил мне, а я все рассмотрю», - заявил Пашинян.
Он также обратился к матерям солдат с просьбой. «Не создавайте такую атмосферу, чтобы в кабмине думали бы о том, что лучше оставить всех в равном плохом состоянии, чем решать проблемы. К примеру, строим дорогу одного села, из второго говорят, а почему наше не восстанавливаете? Но ведь невозможно сразу все дороги построить», - заявил Пашинян. Главу Координационного совета ОО «Зинвор» Маргариту Хачатрян данное сравнение возмутило. «Не ставьте на весы семьи погибших военнослужащих и проблему асфальтирования. Я могу сейчас покинуть это место, как можно сравнивать вопрос асфальтирования и вопрос, поднятый матерью погибшего?», - отметила она. «Я прошу прощения, если создалось впечатление, что я сравниваю несравнимое», - заявил в ответ Пашинян.
Хачатрян также подчеркнула, что в Фонд «1000 драмов» платят работающие граждане Армении, а кабмин в этом не играет никакой роли. Пашинян в ответ подчеркнул, что и бюджет формируют граждане Армении.