Նրանց, ում ձեռնտու է երկրի ներկայիս իրավիճակը, նրանց շահավետ է Հայաստանի եւ Արցախի թուլացումը։ Այս մասին ասել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը, որը մասնակցում է ԱԱԾ շենքի դիմաց ընթացող բողոքի ակցիային։ Հիշեցնենք, որ ակցիան իրականացվում է իրավաբան, իրավապաշտպան, «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանի նախաձեռնությամբ, ընդդեմ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի եւ նրա ընտանիքի հանդեպ գործողությունների։
Բարի ծառայություն մաղթելով ԱԱԾ շենքը շրջափակած ոստիկաններին՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծեց, որ գտնվում է այստեղ, որպեսզի ասի պաշտպանության խոսք սահմանադրականությանը, արդարությանը, արդարադատությանը, եւ աջակցություն հայտնի Հրայր Թովմասյանին։ Նրա խոսքով՝ կառավարող ռեժիմը խառնում է քաղաքականությունը իրավական գործընթացների հետ, իսկ իրավական գործընթացները կապել է Թովմասյանի ընտանիքի հետ։ Շարմազանովի գնահատմամբ՝ տեղի ունեցողը շատ է հիշեցնում Բերիայի, Եժովի, Յագոդայի ժամանակները։ «Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ. ամեն ինչ կանենք, որպեսզի 37 թվի վերադարձ չլինի»,- խոստացել է Շարմազանովը։
Մեկնաբանելով իշխանության զավթման վերաբերյալ մեղադրանքը Թովմասյանի հասցեին՝ Շարմազանովն այն ծիծաղելի է անվանել։ Նրա խոսքով, եթե նման մեղադրանքը հիմնավորված համարենք, ապա նման մեղադրանքներ պետք է ներկայացվեն հենց Նիկոլ Փաշինյանին, Արարատ Միրզոյանին եւ այլոց։ «Հրայր Թովմասյանն ըտրվել է այն նույն ընթացակարգով, ինչով Նիկոլ Փաշինյանը դարձել է վարչապետ»,- նշել է Շարմազանովը։ «Կներեք կտրուկ լինելու համար, բայց նրանք բոլորը, ովքեր չեն կզում ռեժիմի առաջ, ենթարկվում են հետապնդումների»,- նկատել է նա՝ ավելացնելով, որ ինչպես պատմությունն է ասում, բռնակալները հաշիվ են տեսնում նրանց հետ, ովքեր կատարում են նրանց քմահաճույքները։ «Թույլ մի տվեք, որ օգտագործեն ձեզ»,- կոչ է արել Շարմազանովը՝ ավելացնելով, որ ՍԴ-ն միակ կառույցն է, որը չի պարում Փաշինյանի դուդուկի տակ։
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձավ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հրաժարականին, որը վերջերս Փաշինյանի ձեռքից գեներալ-լեյտենանտի ուսադիրներ էր ստացել: «Ուսադիրները ստացավ եւ ախտորոշում կատարեց՝ կանգ ա՛ռ եւ սթափվիր»,- արձանագրեց Շարմազանովը: Ինչ վերաբերում է Հրայր Թովմասյանի հորն ու դուստրերին ԱԱԾ կանչելուն, ապա ՀՀԿ մամուլի խոսնակը նշեց, որ այդպիսին է ռեժիմի աշխատանքի ոճը՝ «մեկ տարի առաջ հարձակվում էին մեր ընտանիքների վրա»: Շարմազանովը կանխատեսում է, որ ռեժիմը հարձակումները կսաստկացնի, իսկ «մենք կդիմակայենք: Մենք, կոնկրետ ես, պատրաստ ենք պայքարելու: Տասնյակ հազարավոր մարդիկ չեն հանձնվի: Պայքարելու ենք բոլոր օրինական մեթոդներով՝ ի տարբերություն Փաշինյանի»,- խոստացավ Շարմազանովը:
Ինչ վերաբերում է իր՝ Հրայր Թովմասյանի ապագային, ապա Շարմազանովը չբացառեց այդ թվում նաեւ կալանավորումը: «Կարող են Թովմասյանին կալանավորել, դե նաեւ ինձ, ձեզ էլ՝ այն պատճառով, որ այդպիսի հարց եք տալիս: Ամեն ինչ կախված է հրամանից: Եթե Նիկոլ Փաշինյանը հրամայի, վաղը ամբողջ խորհրդարանը թմբուկներով եւ դուդուկներով Հրայր Թովմասյանին կգովաբանի»,- նշեց Շարմազանովը:
Նա միաժամանակ ընդգծեց, որ ՀՀԿ-ի օրոք ոչ մի միջազգային կազմակերպություն չի խոսել երկրում քաղբանտարկյալների մասին, չի եղել դատական իշխանության վրա ճնշում, դատավորներին չեն կոչել «պատերի տակ վնգստացողներ», մարդկանց ԱԱԾ-ով չեն վախեցրել, ասֆալտին չեն փռել, 75-ամյա մարդուն եւ երեխաներին ԱԱԾ քարշ չեն տվել:

Те, кому выгодна нынешняя ситуация в стране – им выгодно ослабление Армении и Арцаха. Об этом заявил пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, участвующий в акции протеста против здания СНБ. Напомним, что акция проводится по инициативе юриста, правозащитника, соучредителя НПО «Правовой путь» Рубена Меликяна против действий в отношении главы КС Грайра Товмасяна и его семьи.
Пожелав доброй службы полицейским, оцепившим здание СНБ, Эдуард Шармазанов подчеркнул, что находится здесь, чтобы сказать слово в защиту конституционности, справедливости, правосудия, и выразить поддержку Грайру Товмасяну. По его словам, правящий режим смешивает политику и правовыми процессами, а правовые процессы связал с семьей Товмасяна. По оценке Шармазанова, происходящее сильно напоминает времена Берии, Ежова, Ягоды. «Я официально заявляю - сделаем все, чтобы возврата к 37 г не было», - пообещал Шармазанов.
Комментируя обвинение в адрес Товмасяна в узурпации власти, Шармазанов назвал его смешным. По его словам, если считать подобное обвинение обоснованным, то аналогичные обвинения должны быть предъявлены самому Николу Пашиняну, Арарату Мирзояну, и так далее. «Грайр Товмасян избирался по той же процедуре, что Никол Пашинян стал премьером», - отметил Шармазанов. «Извините за резкость – но все, кто не прогибается перед режимом, подвергается преследованиям», - заметил он, добавив, что как это гласит история, деспоты разбираются с теми, кто выполняет их прихоти. «Не позволяйте себя использовать», - призвал Шармазанов, добавив, что КС единственная структура, которая не пляшет под дудочку Пашиняна.
Эдуард Шармазанов об отставке директора СНБ Артура Ванецяна, недавно получившего из рук Пашиняна погоны генерал-лейтенанта. «Получил погоны и дал диагноз – остановись и протрезвей», - констатировал Шармазанов. Что касается вызова отца и дочерей Грайра Товмасяна в СНБ, то пресс-секретарь РПА отметил, что таков стиль работы режима – «год назад нападали на наши семьи». Шармазанов прогнозирует, что режим усилит нападки, а «мы будет противостоять. Мы, конкретно я, готовы бороться. Десятки тысяч человек не будут поддаваться. Бороться будем всеми законными методами – в отличие от Пашиняна», - пообещал Шармазанов.
Что касается будущего самого Грайра Товмасяна, то Шармазанеов не исключил в том числе ареста. «Могут арестовать Товмасяна, да и меня, и вас - за то, что такой вопрос задаете. Все зависит от приказа. Если Никол Пашинян прикажет – завтра весь парламент с барабанными и дудками будет восхвалять Грайра Товмасяна», - отметил Шармазанов.
Одновременно он подчеркнул, что при РПА ни одна международная организация не говорила о политических заключенных в стране, не было давления на судебную власть, судей не обзывали «скулящими под стеной», людей не пугали СНБ, не укладывали на асфальт, не тащили 75 летнего человека и детей в СНБ.