Երեկ վարչապետի խոսնակը մեկնաբանել է, ամեն ինչ ասել է։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 23–ին, լրագրողների հետ ճեպազրուցում ասաց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ հարությունյանն՝ անդրադառնալով վարչապետի գաղտնի որոշմանը, որով նախարաների աշխատավարձերը կրկնապատկվել են։
Նախարարի խոսքով՝ ինքը թաքուն չի համարում այդ գործընթացը. «Մենք ամեն տարի կարծեմ մինչեւ մարտ ամսի սկիզբը կամ վերջը, տալիս ենք հաշվետվություն եւ մեր տվյալ տարվա ընթացքում ստացած եկամուտները հրապարակում ենք, ի՞նչ թաքուն»։
Լրագրողների հարցին արդյոք ճի՞շտ է համարում, որ հանրությունը սպասի մինչեւ հայտարարագրման տվյալները հրապարակվեն, նախարարը պատասխանեց. «Այդ տրամաբանությամբ ամեն ամիս մենք պետք է հրապարակենք, թե տվյալ ամիս ինչքան աշխատավարձ ենք ստացել կամ ամեն ամիս հրապարակենք, թե օրինակ գործուղումից, որ նախարարը, որքան գումար է ստացել»։
Հարցին, թե աշխատավարձերի բարձրացումը ազդել է աշխատանքի վրա, հարությունյանը պատասխանեց. «Բարձրաստիճան պաշտոնայները պետք է բարձր աշխատավարձ ստանան, ինչը արդյունավետ աշխատանքի գրավական է եի ինչը կհանգեցնի նրան, որ մյուս ոլորտներում էլ կլինեն առաջընթացներ, կավելանան եկամուտները, կավելանան թոշակները, կավելանան աշխատավարձերը։ Այն ինչ որ տեսել եք այս ամիսների ընթացքում»։
Լրագրողի հարցին, դուք առաջ էիք լավ աշխատում, թե՞ հիմա, նախարաը պատասխանեց կարճ. «Ես միշտ եմ լավ աշխատում»։

Вчера пресс-секретарь премьер-министра Армении все сказал. Об этом в беседе с журналистами 23 октября заявил министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян, коснувшись тайного решения премьер-министра о повышении зарплаты министрам.
«Каждый год до начала или конца марта мы отчитываемся и публикуем доход, полученный за текущий год. О какой секретности идет речь?»,- отметил он.
На вопрос журналистов о том, считает ли он правильным тот факт, что общественность должна ждать публикации деклараций, министр ответил: «По этой логике мы должны каждый месяц объявлять, сколько нам заплатили, или публиковать, например, сколько за командировку получил тот или иной министр».
На вопрос, повлияло ли повышение зарплаты на работу, Арутюнян ответил: «Высокопоставленные чиновники должны получать высокие зарплаты, что является гарантией эффективной работы, которая приведет к прогрессу в других областях, увеличению доходов, увеличению пенсий и увеличению зарплат. То, что было заметно в эти месяцы»
На вопрос журналиста о том, министр раньше работал хорошо или сейчас, министр кратко ответил: «Я всегда хорошо работаю».