Գազի սակագնի փոփոխության հայտը ներկայացնելուց հետո Հանրային ծառայությունների կարգավարող հանձնաժողովն ունի 80 աշխատանքային օր հայտը նայելու համար, այնուհետեւ նոր սակագինը ուժի մեջ է մտնում դրանից 30 օր հետո: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր ՓԲԸ-ի «Հաղթանակ» ենթակայանի բացման արարողության ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀԾԿՀ նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
Հարցին, ասինքն հնարավոր չէ՞, որ այս տարի գազի գինը բարձրանա, նա պատասխանեց. «Դա կախված է, թե ինչ պայմանավորվածություններ կունենանք: Համենայնդեպս, մենք բանակցում ենք ավելի երկարաժամկետ գնային քաղաքականություն ունենալու համար: Եթե պետք է գնանք մեկ տարվա սակագնի վերանայման, դա պետք է լինի հայտի ուսումնասիրության արդյունքում: Քանի որ արդեն նոյեմբերն է մոտենում, այս տարի չենք կարող նոր գին ունենալ»:
Բաղրամյանը նշեց, որ բանակցություններում խոսքը 5-10 տարի ժամկետի մասին է:
Հարցին, թե ի՞նչ կտա այս նոր ենթակայանը, արդյոք դա կազդի սակագնի վրա, նա պատասխանեց. «Կոնկրետ այս էլեկտրակայանը Բարձրաոլտ էլեկտրացանցերի ենթակայան է, որը վերազինվում է: ԲԷՑ-ում ենթակայանները հիմնականում վերազինվում են դոնոր բանկերի, պետության երաշխիքով վերցրած վարկերով է արվում: Կառուցվում են եւս երկու ենթակայաններ. Մեկը կառուցվում է Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման գծի ընդհանուր ծրագրի շրջանակներում»:

After submitting an application for a change in the natural gas tariff, the Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia has 80 working days to review the application, and then the new tariff comes into force 30 days after that. This was stated by Garegin Baghramyan, the PSRC Chairman, at Thursday’s opening ceremony of "Victory" substation of High Voltage Electricity CJSC.
Asked if this means that the natural gas price in Armenia will not increase this year, he said: “It depends on what arrangements we will have. At least, we are negotiating for a longer-term pricing policy. If we have to go for a one year tariff review, this should be the result of a bid review. As November is approaching, we can't afford a new price this year. ”
Baghramyan noted that the talks are about 5-10 years.
Asked what this new substation will give, whether it will affect the tariff, he replied: “This particular power plant is the substation of the High Voltage Electricity, which is being upgraded. The High Voltage Electricity substations are mainly re-equipped by donor banks, with government-guaranteed loans. Two more substations are being built. One is being built within the framework of the general Iran-Armenia electricity transmission line project."