Վանաձորի Արցախի պուրակը վերջապես լավ, նորմալ հանրահավաք անելու տեղ կլինի: Այսօր` հոկտեմբերի 26-ին, Վանաձորում քաղաքի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` նշելով, որ առաջ նման հարմար տեղ չկար Վանաձորում:
«Հիմա էստեղ քաղաքային համերգ, բան անելու ըտենց շատ հարմար է»,- ասաց նա, ինչին ի պատասխան Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանն ասաց, որ նման մի քանի տեղեր ունեն քաղաքում:
Փաշինյանը նաեւ Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանի հետ զրուցեց մարզում ասֆալտապատման ծրագրի մասին՝ նշելով, որ կարեւոր է մարզում սուբվենցիոն ծրագրով ասֆալտապատում անել:

The Artsakh Park in Vanadzor will finally be a place for a good, normal rally. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this during the event dedicated to Vanadzor Day today, and added that there was no such convenient place before in Vanadzor.
"Now, here it’s a very convenient place to do a city concert," he said, in response to which Vanadzor mayor Mamikon Aslanyan said they had several such places in the city.
Pashinyan also spoke with Lori provincial governor Andrey Ghukasyan about the asphalting project in the province noting that it is important to carry out asphalting in the province through a subsidy program.