Ուկրաինայի Ռովնո քաղաքում հայկական խաչքար են տեղադրել՝ ի հիշատակ հայ եւ ուկրաինացի ժողովուրդների անմեղ զոհերի, հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը:
Նոյեմբերի 1-ին Ռովնո քաղաքում, Կավկազսկայա-Միցկեվիչա փողոցի անկյունում տեղի է ունեցել հայկական խաչքարի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ուկրաինական կայքի հաղորդմամբ՝ օծման արարողությունն անցկացրել են Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Ուկրաինայի ուղղափառ եւ հռոմեա-կաթոլիկ եկեղեցիների ներկայացուցիչները:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ուկրաինայի հայերի միության նախագահի տեղակալներ Դավիթ Մկրտչյանն ու Արմեն Վարդանյանը, Ռովենի մարզի «Նաիրի» հայ համայնքի նախագահ Վարդան Թաթոսյանը, տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչները, հոգեւորականությունը, ինչպես նաեւ հյուրեր Լվովի, Վոլինի եւ Ժիտոմիրի մարզերի հայ համայնքներից:
Խաչքարի բարձրությունը կազմում է 2,5 մ, այն պատրաստված է հայկական տուֆից:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանի նախաձեռնությամբ 2015-ից երկրի տարբեր շրջաններում բացվել է ավելի քան 20 խաչքար:

Хачкар (крест-камень) памяти невинных жертв армянского и украинского народов установили в Ровно (Украина), сообщает AnalitikaUA.net
1 ноября в городе Ровно, на углу улиц Кавказская-Мицкевича состоялось торжественное открытие армянского памятного камня – хачкара.
Как сообщает AnalitikaUA.net, церемонию освящения памятника провел предстоятель Украинской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Маркос Оганесян, вместе с представителями Православной церкви Украины и Римско-католической церкви.
На мероприятии присутствовали заместители председателя Союза армян Украины Давид Мкртчян и Армен Варданян, председатель Ровенской областной армянской общины «Наири» Вардан Татосян, представители местной власти, духовенство, а также гости из армянских общин Львовской, Волынской и Житомирской областей.
Согласно данным Союза армян Украины, высота хачкара составляет 2,5 метра и изготовлен он из армянского туфа.
Напомним, по инициативе главы Союза армян Украины Вилена Шатворяна, с 2015-го года в разных регионах страны было открыто более 20 хачкаров.