ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցների նախաձեռնած «Հաղթանակ» շարժման ներկայացուցիչներն այսօր՝ նոյեմբերի 3-ին, ստորագրահավաք են անցկացնում Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքում՝ ի աջակցություն Ռոբերտ Քոչարյանի։
Շարժման կարգախոսն է «Միացումը»։ Շարժման մասնակիցները շեշտում են, որ ՀՀ-ն այսօր կանգնած է շատ լուրջ մարտահրավերների առաջ, ուստի իրենք շրջում են մարզերով և կոչ անում միանալ իրենց այդ խնդիրների լուծման համար։
Շարժումը ստորագրահավաքի գործընթացը սկսել է հոկտեմբերի 26-ին՝ Հաղթանակի զբոսայգուց։ Նախաձեռնության անդամներն արդեն եղել են Չարենցավան և Աբովյան քաղաքներում։
Այսօր նրանք Գեղարքունիքի մարզում էին․ Գավառում հավաքի ավարտից հետո շարժման մասնակիցները ուղղվեցին դեպի Սևան։

Representatives of the “Victory” movement, launched by supporters of second President of Armenia Robert Kocharyan, are holding a petition in support of Robert Kocharyan in the city of Sevan of Gegharkunik Province today.
The slogan of the movement is “Unification”. The participants stress the fact that Armenia is currently facing very serious challenges and are touring the country’s regions and calling on citizens to join them to solve the problems.
The participants of the movement launched the petition on October 26 at Victory Park in Yerevan. They are visiting Armenia’s provinces to raise citizens’ awareness about the processes that are unfolding in Armenia and have already visited the cities of Charentsavan and Abovyan.
Today they are in Gegharkunik Province. After the rally in Gavar, the participants of the movement headed towards Sevan.