Ծաղկաձորում գտնվող «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցով հետաքրքրվողներ կան: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 6-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Նարեկ Բաբայանը:
«Մենք պատրաստում ենք աճուրդի տարբերակը: Հուսով ենք, որ շատ շուտով կառավարության որոշման նախագիծը կներկայացնենք եւ արագ կընդունվի աճուրդով վաճառքի վերաբերյալ:
Հետաքրքրվողներ եղել են հայեր, բայց ոչ Հայաստանից: Նրանց թիվը կարծես ավելանում է: Նման խոսակցությունները նպաստում են դրան: Կլինեն մարդիկ, որոնք չեն հայտարարել իրենց հետաքրքրված լինելու մասին, բայց միգուցե աճուրդ հայտարարելուց հետո մասնակցեն դրան»,-ասաց նա:
Հարցին, թե ի՞նչ ժամկետներում հյուրանոցը կունենա սեփականատեր, Բաբայանը պատասխանեց. «Եթե ոչ այս ամսվա մեջ, ապա դեկտեմբերի սկիզբ: Ամեն ինչ անելու ենք դրա համար»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ 2018թ–ի նոյեմբերին ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարներն օրինականացնելու (փողերի լվացում) փաստով։
Ըստ մեղադրանքի` Արմեն Ավետիսյանն իր երեք հյուրանոցները կառուցել է ապօրինի ձեռք բերված միջոցներով, իսկ դրանց ծագումը թաքցնելու համար ներկայացրել իբրեւ արտասահմանյան ներդրում։
Արմեն Ավետիսյանը իրեն պատկանող «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը նվիրել է պետությանը: Սեպտեմբերի վերջին կառավարությունը հավանություն էր տրվել Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը որպես նվիրատվություն Հայաստանի Հանրապետությանը փոխանցելուն:

Гостиницей «Golden Palace Hotel» в Цахкадзоре интересуются. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 6 ноября глава Комитета по управлению госимуществом Армении Нарек Бабаян.
«Мы готовим вариант аукциона. Надеемся, что очень скоро представим проект решения кабмина, и быстро будет принят вариант относительно продажи на аукционе. Гостиницей интересуются армяне, но не из Армении. И их число, кажется, увеличивается. Возможно, после объявления аукциона появятся и другие люди, заинтересованные в этом», - заявил Бабаян. На вопрос, в какой срок гостиница обзаведется владельцем, он ответил: «Если не в этом месяце, то в начале декабря. Все сделаем для этого».
Напомним, что ранее «Golden Palace Hotel» в Цахкадзоре принадлежала экс-главе Государственного таможенного комитета Армении Армену Аветисяну. В следственном управлении СНБ в ноябре 2018 года было возбуждено уголовное дело по факту незаконного участия в предпринимательской деятельности экс-главы Государственного таможенного комитета и отмывания сумм в особо крупных размерах. Согласно обвинению, Армен Аветисян построил три свои гостиницы на средства, приобретенные незаконным путем, а для того чтобы скрыть их происхождение, представлял как зарубежные инвестиции. Аветисян подарил государству принадлежащую ему гостиницу «Golden Palace», движимое и недвижимое имущество которой оценивается примерно в 16,5 млн. долларов.