Մենք այսօրվանից պետք է ստեղծենք պայմաններ, որ 20 տարի հետո մանկատնից դուրս եկած երեխաները կառավարության դիմաց հացադուլ անելու անհրաժեշտություն չունենան, այլ կարողանան իրենց բարեկեցությունը վաստակել: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 7-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ տարեցների խնամքի, գիշերօթիկ հաստատությունների խնամքի, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների խնամքի այսօրվա գործող համակարգերը հուսահատության համակարգեր են. «Իհարկե, քննադատությունները շատ ուշադիր պետք է լսենք, բայց նրանք, որոնք պիտի ասեն՝ «վայ, էս մեր աշխատատեղը կրճատում եք», «էս ի՞նչ եք անում գիշերօթիկ հաստատության հետ», դա չի լսվելու, որովհետեւ նրանցից պատասխան ենք պահանջելու, թե այդ երեխաների, ծերերի նկատմամբ ինչ խնամք է տարվել»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այդ խնամքը պետք է լինի ամենաբարձր մակադրակով, չափանիշները պետք է փոխվեն:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ մեկ տարվա մեջ կենսաթոշակների ու նպաստների համակարգում 3-4 մլրդ դրամ հնարավոր է եղել խնայել: «Բա ո՞ւր են եղել նախկին տարիներին այդ 3-4 միլիարդները, ինչու այդ երեխաների համար բնակարաններ չեն գնվել, ինչու շանս չի տրվել, որ այդ աղքատ մարդիկ իրենց աղքատությունը հաղթահարեն: Որովհետեւ ամբողջ համակարգը ծառայեցվել է մի բանի՝ հնարավորինս հուսահատեցնել մարդկանց, նրանց հնարավորինս ծնկած վիճակի բերել: Եվ այդ քաղաքականությունն իրականացրած մարդիկ օգտվելով Հայաստանի ժողովրդավարությունից, շարունակում են խոսել: Բայց թող իմանան, որ ոչ մի բան չի մոռացվում, ոչինչ չի մոռացվել: Ամեն ինչի համար պատասխանը գալու է: Ես չգիտեմ էդ պատասխանատվությունը կլինի քրեական, վարչական, քաղաքական, թե բարոյական, բայց պատասխանատվությունն անխուսափելի է»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը եւ նշեց, որ իրեն ներկայացված բոլոր այդպիսի սոցիալական ծրագրերին՝ ինքը կարճ հաղորդագրություն է հղել՝ դուխով շարունակեք:

С сегодняшнего дня мы должны создать такие условия, чтобы через 20 лет люди, покинувшие детские дома, не объявляли голодовки перед зданием Правительством Армении. Об этом заявил на заседании кабмина Армении 7 ноября премьер-министр республики Никол Пашинян.
По его словам, ныне действующие системы по уходу за престарелыми, детьми, оставшимися без попечения родителей, школ-интернатов являются системами отчаяния. «Конечно, надо очень внимательно выслушать все критические замечания, но формулировки типа «вот вы сокращаете наши рабочие места», «что вы делаете со школами-интернатами?» останутся без внимания, потому что мы потребуем от них ответа на вопрос, какой уход был в отношении этих детей и стариков?», - заявил Пашинян, добавив при этом, что этот уход должен быть на самом высоком уровне, стандарты должны быть изменены.
По словам главы кабмина, за год в системе пенсий и пособий удалось сэкономить 3 – 4 млрд. драмов. «А где были эти самые 3 – 4 млрд. драмов в прежние годы? Почему этим детям не покупались квартиры? Почему этим бедным людям не был дан шанс на преодоление своей бедности? Потому что вся система была направлена на одно: по возможности разочаровать этих людей, поставить их на колени. И люди, которые проводили подобную политику, пользуясь демократией в Армении, все еще продолжают о чем-то говорить. Но пусть они знают, что ничего не забыто и не забывается. За все придется ответить. Не знаю, будет ли эта ответственность уголовной, административной, политической или моральной, но ответственность неизбежна», - сказал премьер-министр.