Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը կարծում է, որ նախկին պաշտոնյաների հետախուզման հարցերին պետք է վերաբերվել ոչ այնքան որպես քաղաքական, որքան որպես իրավաբանական եւ իրավական հարցեր: Նա այս մասին ասաց նոյեմբերի 22-ին լրագրողների հետ զրույցում՝ պատասխանելով Ռուսաստանում հետախուզվող հայ նախկին պաշտոնյաներին վերաբերող հարցին:
Պատասխանելով Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի մասին հարցին, նա կրկնեց, որ կխուսափեր քաղաքական գնահատականներից, առավել եւս, որ գործի բոլոր մանրամասներին չի տիրապետում: «Որքանով տեղյակ եմ, մեր իրավապահ մարմինները այս հարցերով համագործակցում են»,- հավելեց Կոպիրկինը:
Հարցին՝ սա բացասական ազդեցություն չի՞ ունենում երկկողմ հարաբերությունների վրա, նա պարզաբանեց, որ պատրաստ չէ այդ թեմաներով որեւէ քաղաքական մեկնաբանություն տալ:
Նշենք, որ Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը, ում նկատմամբ 2008 թվականի մարտի 1-ի գործով հետախուզում է հայտարարվել, Ռուսաստանի քաղաքացի է եւ որոշ տեղեկություններով՝ ՌԴ-ում է: Դրանից բացի ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանը, որը մեղադրվում է փողերի լվացման, առանձնապես խոշոր չափերի յուրացումների եւ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման մեջ, Ռուսաստանում հայտնաբերվել եւ ձերբակալվել է, այնուհետեւ նաեւ կալանավորվել: Ըստ Հայաստանի դատախազության՝ նրա արտահանձնման գործընթացը շարունակվում է:

Срезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин считает, что к вопросам розыска бывших чиновников надо относиться не столько как к политическим, сколько как к юридическим и правовым. Об этом он заявил в беседе с журналистами 22 ноября, отвечая на вопрос о разыскиваемых в России бывших армянских чиновниках.
Отвечая на вопрос о бывшем министре обороны Армении Микаеле Арутюняне, он повторил, что воздержался бы от политических оценок, тем более, что всеми нюансами дела посол не владеет. «Насколько я знаю, по этим вопросам наши правоохранительные органы взаимодействуют», - добавил Копыркин.
На вопрос о том, не оказывает ли это негативное влияние на двусторонние отношения, он пояснил, что не готов делать какие-либо политические комментарии по этим темам.
Отметим, что бывший министр обороны Армении Микаел Арутюнян, объявленный в розыск по делу 1 марта 2008 года, является гражданином России и, по некоторым данным, находится в РФ. Кроме того, бывший начальник СПИСА Армении Мигран Погосян, обвиняемый в отмывании денег, присвоении в особо крупных размерах и злоупотреблении должностными полномочиями, был обнаружен и задержан в России, а потом и арестован. Согласно Прокуратуре Армении, процесс его экстрадиции продолжается.