Նարկոկարտելի տասն անդամ եւ չորս ոստիկան է սպանվել շաբաթ ԱՄՆ-ի հետ սահմանին գտնվող Վիլյա Ունյոն քաղաքում տեղի ունեցած հրաձգության հետեւանքով, հաղորդում է Reuters-ը:
Համաձայն իշխանությունների տեղեկությունների՝ շաբաթ ցերեկը բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության եւ ամբողջությամբ զինված տղամարդկանց միջեւ:
Նահանգապետ Միգել Անգել Ռիկելմեի խոսքով՝ հրաձգության հետեւանքով զոհվել է 4, վիրավորվել 5 ոստիկան:
Կողմերի միջեւ պայքարը տեւել է ավելի քան 1 ժամ. հրաձգության հետեւանքով սպանվել է 10 հանցագործ:
Համացանցում տարածվել է կատարվածի տեսանյութը, որում լսելի են կրակոցներն ու երեւում է քաղաքի շենքերից մեկից վեր խոյացող ծուխը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր էր որակավորել նարկոհանցագործներին, ինչպես ահաբեկիչների դեպքում, եւ առաջարկել էր Մեքսիկային ԱՄՆ-ի օգնությունը նարկոկարտելների դեմ պայքարում:
Ի պատասխան Թրամփի առաջարկին՝ Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպեսը հայտարարել էր, որ չի ընդունելու օտարերկրյա միամտություն իր երկրի գործերին:

Ten suspected cartel gunmen and four police were killed during a shootout on Saturday in a Mexican town near the US border, Reuters reported.
According to Coahuila state authorities, a clash occurred between police officers and a group of heavily armed men on Saturday noon.
Standing outside the Villa Union mayor’s bullet-ridden offices, Coahuila Governor Miguel Angel Riquelme told reporters the state had acted “decisively” to tackle the cartel henchmen. Four police were killed and six were injured, he said.
The fight between the parties lasted more than an hour.
US President Donald Trump set out to qualify drug criminals as terrorists and offered US aid to the Mexican authorities in the fight against drug cartels.
Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador said he would not accept foreign interference in the country's affairs.