Արցախի խնդիրը նախկին իշխանությունների կողմից տոտալ շահարկվում է: Այս մասին, այսօր դեկտեմբերի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Դիտարկմանը, թե այսօր ԼՂ բանակցությունները վտանգավոր փուլ են մտել եւ այդ ֆոնին մեղադրանք է առաջադրվում Սերժ Սարգսյանին, Մարուքյանն արձագանքեց. «Ուղիղ մեկ տարի առաջ ընտրությունների քարոզչության շրջանն էր եւ նախկին իշխանություններն այն ժամանակ էլ ասում էին՝ վայ, Ղարաբաղին վտանգ է սպառնում: Արցախի խնդիրը նախկին իշխանությունների կողմից տոտալ շահարկվում է: Հիմա էլ ասում են՝ բանակցությունները մտել են մի այնպիսի փուլ, որ չգիտեմ ինչ է լինելու: Մենք սա արդեն լսում ենք 30 տարի: Այդ մեղադրանքը, որ իշխանությունները հեսա հողերը հանձնելու են, այդ մեղադրանքը եղել է նաեւ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ նույնպես: Սա անդադար մեղադրանք է»:
Ինչ վերաբերում է նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳՆ տարածած հայտարարությանը, Մարուքյանն ասաց. «Նորությո՞ւն է Ադրբեջանի այդ պահանջները: Նորությո՞ն է Բաքվի խիստ տոնը, նորոթյո՞ւն է, որ ասում են՝ Երեւանն էլ ենք գալու գրավենք: Իբր մինչեւ էդ զիջել էին, ճանաչել էին Արցախի անկախությունը, հիմա սկսեցին չճանաչե՞լ: Սա ուղղակի նախկիններն իրենց ունեցած մեդիա միջոցներով մանիպուլացնում են, որ ասեն՝ ժողովուրդ, հողերը հանձնում են, դրա համար էլ այս քրգործը դրա հետ կապ ունի: Սա տոտալ շահարկում է:
Ես կարծում եմ, որ վտանգ միշտ էլ կա, որովհետեւ մենք կիսապատերազմական վիճակում ենք եւ ամեն րոպե կարող են մեզ վրա հարձակվել: Հետեւաբար, պետք է տնային աշխատանքը լավ կատարել, երկիրը, տնտեսությունը կարգի բերել, բանակը հզորացնել եւ պատրաստ լինել պատերազմի»:

The former authorities are totally speculating the Artsakh issue. This is what head of the Bright Armenia faction of the National Assembly of Armenia Edmon Marukyan told journalists today.
When told that the talks over the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict are currently in a dangerous stage and a charge has been brought against Serzh Sargsyan on the background of those talks, Marukyan said the following: “The former authorities said Karabakh was in danger during the election campaign ahead of the parliamentary elections held exactly a year ago. The former authorities are totally speculating the issue of Artsakh. Now they say the talks are uncertain. We have been hearing this for the past thirty years.”
As far as the statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan is concerned, Marukyan said the following: “Azerbaijan’s tone, claims and plans aren’t new. The former authorities are simply manipulating this through their media outlets. I believe we Armenians are always in danger since we are in a semi-war state. Therefore, we have to do our homework well, improve the economy, strengthen the army and be ready for war.”