Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ դատախազների միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։ Որոշումը կհրապարակվի դեկտեմբերի 9-ին, ժամը 16.00-ին։
Հիշեցնենք, որ դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը դեկտեմբերի 6-ի նիստի ժամանակ միջնորդություն էր ներկայացրել դատավորի ինքնաբացարկի մասին։ Դատախազը կասկածի տակ էր առել դատավորի օբյեկտիվությունը։ Նրա խոսքով՝ խոսքը ոչ թե դատավորի օբյեկտիվության, այլ արտաքին գործոնների մասին է, որոնք կասկածի տակ են դնում բողոքի վերաբերյալ դատավորի որոշումը։ Դատախազը վկայակոչել է ԶԼՄ-ում ընթացիկ տարվա մայիսի հրապարակումը, ինչպես նաեւ դատավորի ներկայացրած տեղեկությունը հանցագործության մասին։ Խոսքը ոմն Արտակ Գալստյանի հրապարակման մասին է՝ կալանքից Քոչարյանին ազատ արձակելու միջնորդության պատրաստմանը դատավորի մասնակցության վերաբերյալ։ Դատավոր Պապոյանն ավելի ուշ հերքեց իր մասնակցությունը եւ տեղեկացրեց հանցագործության՝ զրպարտության մասին։ Գործը վարույթում է։
Նախորդ նիստը հետաձգվել է այն բանի հետ կապված, որ փաստաթղթերի փաթեթը, որոնք հանձնել է առաջին ատյանի դատարանը, ամբողջական չէր։ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները կբողոքարկեն առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի՝ նախկին նախագահի գրավով ազատ արձակումը մերժելու որոշումը։

YEREVAN. – Judge Mkhitar Papoyan of the Court of Appeals of Armenia left for the consultation room to make a decision on the prosecution’s motion in the ongoing trial of second President Robert Kocharyan. The decision will be announced on December 9.
During the December 6 hearing, the prosecution filed a motion for the presiding judge to recuse himself from this trial. According to the prosecution, it is not about the judge's objectivity, but about external factors that call into question the judge's impending decision on the appeal.
The previous hearing was postponed due to the fact that the package of documents submitted by the court of first instance was incomplete.
Robert Kocharyan's lawyers will appeal first instance court judge Anna Danibekyan decision to deny the motion for releasing the former president on bail.