2019 թվականը քաղաքական առումով Փաշինյանի եւ իշխող թիմի չիրականացված խոստումների տարի էր: Այս մասին, այսօր՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Ոչ միայն չիրականացված խոստումների, այլեւ աբսուրդային հայտարարությունների եւ պետեական իսնտիտուտների հարձակման տարի էր: Մեկ տարի առաջ րտահերթ ընտրությունների հիմնական շարժառիթը ըստ Փաշինյանի այն էր, որ ՀՀԿ-ն, նախկին իշխանությունները հնարավորություն չեն տալիս, որ երկիրը զարգանա, որ լինեն ներդրումներ, որ թոշակները զարգանան, լինի ներգաղթ, որ լինի թռիչքային զարգացում եւ այլն: Մեկ տարի անց մենք ունենք չիրականացված խոստումներ:Չկա ներգաղթ, ավելին, ըստ պաշտոնական տվյալների, շուրջ 12 հազար մարդով պակասել է ՀՀ բնակչության թիվը: Չկան ներդրումներ, շուրջ 60 մլն դոլարով կրճատվել են ներդրումները: Չկա որեւէ տնտեսական լուրջ հեղափոխություն, ինչի մասին խոսում էր Փաշինյանը: Համեմատության համար նշեմ, որ երբ ՀՀԿ-ն թողել է իշխանությունը, մենք ունեցել ենք պաշտոնական տվյալներով, երկնիշ տնտեսական աճ՝ 10,5 տոկոս: Այսօրվա բյուջեում դրված է 4,9 տոկոս աճ: Եթե անգամ լինի 7 տոկոս, ինչպես իրենք են կանխատեսում, ապա որեւէ թռիչքաձեւ զարգացման մասին խոսք լինել չի կարող»,-ասաց Շարմազանովը՝ հավելելով, որ տնտեսական հեղափոխությունը միֆ է:
Փոխարենը, ըստ նրա, ունենք թռիչքաձեւ զարգացում նախարարների աշխատավարձերի առումով. «Փաշինյանի կառավարությունը, որը հայտարարում էր, թե ՀՀ-ում կա 3 մլն վարչապետ, այդ վարչապետերից թաքուն բարձրացնում է նախարարների աշխատավարձը: Երկրորդ, մենք գործ ունենք «պրեմիա շոու» ներկայացման հետ: Մենք ականատես եղանք տարբեր գերատեսչություններում պրեմիաների շքերթի: ԱԺ-ում, ըստ մամուլի, 10 ամսվա ընթացքում 14 անգամ պրեմիաներ են ստացել: Մենք տեսանք չարդարացված ծախսեր՝ 350 հազար դոլար Լոս Անջելես թռչելու համար, ըստ մամուլի՝ 2 մլն դոլար կառավարական առանձնատունը վերանորոգելու համար, շուրջ մեկ մլն դոլարի հասնող էլի ծախսեր, 5 մլն դրամ կես ժամում գորգ լվալու համար եւ այլն: Սա է այն ձեռքբերումը, որ իրականացրել է Փաշինյանի կառավարությունը»,-ասաց ՀՀԿ մամուլի քարտուղարը:

YEREVAN. – Politically, 2019 was a year unfulfilled promises by Prime Minister Nikol Pashinyan and the ruling team. Ex-ruling Republican Party of Armenia (RPA) spokesman Eduard Sharmazanov said this at a press conference today.
"It was a year not only of unfulfilled promises, but also of absurd statements and attacks on state institutions," he added. “One year on, we have unfulfilled promises. There is no immigration; moreover, according to official data, the population of Armenia has decreased by about 12 thousand people. There are no investments; investments reduced by about $60 million. There is no major economic revolution that Pashinyan was talking about. For comparison, when the RPA relinquished power, we had, according to official data, double-digit economic growth of 10.5%. Today's budget has set a 4.9% economic growth. Even if it will be 7%, as they predict, there can be no talk of a leap forward."
Sharmazanov added that the "economic revolution" expected in Armenia is a myth. Instead, according to him, we have a leap forward in terms of ministerial salaries. "Second, we are dealing with a ‘bonus pay show’ performance,” the RPA spokesman added. “We witnessed a parade of bonus payments in various departments. According to the press, the National Assembly received bonus payments 14 times in 10 months. We saw unjustified spending - $350,000 to fly to Los Angeles; according to the press, $2 million to renovate the government mansion, other expenses around $1 million, 5 million drams to wash carpets in half an hour, and so on. This is the achievement of the Pashinyan government."