Ուզում եք գաղտնիքը բացեմ։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ զրույցում այսպես արձագանքոց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հարցին, թե ինչ քաղաքացիաիրավական հարաբերություններ ունի Չեխիայի Հանրապետության հետ՝ քաղաքացիությո՞ւն, կացության թույլտվությո՞ւն։
Հարցին՝ արդյոք այդ տեղեկությունը գաղտնիք է, նա արձագանքեց․
«Իրականում գաղտնիք էր, բայց քանի քաղաքապետ եմ, էլ գաղտնիք չէ։ Ես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ։ Չեխիայի հանրապետության քաղաքացի չեմ։ Չեմ եղել»։
Իսկ հարցին՝ կացության թույլտվություն ունի՞, նա չպատասխանեց․ «Մնացածը, կարծում եմ, իմ անձնական հարցն է»։

Do you want me to unlock the secret? Yerevan Mayor Hayk Marutyan today told this to reporters in response to a question about his civil and legal relations with the Czech Republic – whether he has Czech citizenship, or a residence permit.
Asked if this information was secret, he responded: “In fact it was a secret, but as long as I am a mayor, it is no longer a secret. I am a citizen of the Republic of Armenia. I am not, have not been, a citizen of the Czech Republic."
But he did not answer the question whether he has a residence permit. "The rest, I think, is my personal matter," Marutyan added.