Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ առաջին ատյանի դատարանում քննվում է Արմեն Թավադյանի փաստաբանի բողոքը՝ կապված նրա ձերբակալման հետ։
Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը բողոք է ներկայացրել դատարան՝ կապված իր պաշտպանյալի ձերբակալման հետ։ Իրավաբանը պնդում է, որ Թավադյանի ձերբակալումն իրավաչափ չէ։
Հիշեցնենք, որ երեկ Արմեն Թավադյանը ձերբակալվել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի համախոհ ներկայացող Վարուժան Մկրտչյանի գործով։ Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ 340 հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով (Սուտ ցուցմունք տալու նպատակով վկային կամ տուժողին կաշառելը, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից)։ Ոստիկանության տվյալներով՝ Վարուժան Մկրտչյանը իր գրասենյակ է հրավիրել Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ տուժածներից մեկին եւ առաջարկել է հրաժարվել տուժածի կարգավիճակից, ցուցմունքներից եւ չներկայնալ դատական նիստին՝ հայտարարելով, որ պատրաստ է վճարել այն գումարը, որը պետությունը պետք է վճարի որպես դրամական փոխհատուցում։
Դատարանի շենքի առջեւ Արմեն Թավադյանի նկատմամաբ իրականացվող գործողությունների դեմ բողոքի ցույց է անցկացվում։

В резиденции Кентрон и Норк-мараш суда первой инстанции Еревана рассматривается жалоба адвоката Армена Тавадяна в связи с его задержанием.
Как сообщалось ранее, адвокат владельца телекомпании «5-й канал» Армена Тавадяна Ованес Худоян подал жалобу в суд в связи с его задержанием. Юрист утверждает, что задержание Тавадяна неправомерно.
Напомним, что вчера Армен Тавадян был задержан по уголовному делу о соратнике второго президента Армении Роберта Кочаряна Варужане Мкртчяне. Мкртчяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 4 статьи 340 Уголовного кодекса (подкуп свидетеля или потерпевшего с целью дачи ложных показаний, совершенный организованной группой). По данным полиции, Варужан Мкртчян пригласил в свой офис одного из пострадавших во время событий 1 марта лиц и предложил отказаться от статуса потерпевшего, показаний и не явиться на судебные заседания, заявив, что готов заплатить ту сумму, которую государство должно предоставить в качестве денежной помощи.