Ուզում եմ տեղեկություն փոխանցել, չեմ կարող ասել, որ ճշտված է, բայց իմ տեղեկություններով Հրայր Թովմասյանին առաջադրվել է մեղադրանք։ Այս մասին ՍԴ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Իրավական ուղի» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Ռուբեն Մելիքյանը:
«Չեմ կարող ասել, թե ինչ հոդվածով։ Շատ ավելի հստակ է դառնում այս պրոցեսը: ՍԴ նախագահին մեղադրանք առաջադրելը կամավորության մասին այդքան փողահարված օրենքից հետո, եթե որեւէ մեկը կարծում է, թե այս բոլոր գործընթացները մեղադրանք առաջադրելը պատճառական կապի մեջ չեն, դժվար է տրամաբանական համարել այդ մոտեցումը, որ դա գոյության իրավունք ունեցող մոտեցում է»,-ասաց նա:
Ռուբեն Մելիքյանը նկատեց, որ մինչեւ նոր Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելը Հրայր Թովմասյանը ընդհանուր անձեռնմխելիությամբ է օժտված եղել. «Արդյոք այն հետադարձ ուժ ունի, թե չունի: Սա հիմա մի կողմ թողնենք եւ խոսենք այն մասին, որ իշխող քաղաքական ուժը, փաստորեն կանգ չառավ այս քայլի առջեւ: Իսկ թե թե ինչ է նշանակում ՀՀ-ում մեղադրանք վերջին շրջանում քաղաքական պատճառներով, մենք բազմաթիվ նման օրինակներ ունենք: Ես կարծում եմ, որ առնվազն լուրջ հիմքեր ունենք լուրջ կասկածամտությամբ վերաբերվելու առաջադրված մեղադրանքին»,-ընդգծեց Մելիքյանը:
Նշենք, որ այս պահին ՍԴ-ում ՀՔԾ ներկայացուցիչները քննում են ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին: ՍԴ-ի բակում ընթանում է նաեւ բողոքի ակցիա։ Այնտեղ են քաղաքական գործիչներ եւ իրավաբաններ։

YEREVAN. – I want to share information. I cannot say that it is verified, but according to my information, [Constitutional Court president] Hrayr Tovmasyan has been charged. Ruben Melikyan, a representative of “Legal Way” NGO, said this in a conversation with journalists outside the Constitutional Court (CC) of Armenia.
"I can't say with what article," he added. “This process becomes much clearer. To bring charges against the CC President after the so trumpeted law on volunteering, if anyone thinks that all these processes, filing charges are not cause related, it is hard to consider this approach logical, that it is an approach having the right to exist.”
Melikyan noted that prior to the entry into force of the new Constitution, Tovmasyan was endowed with general immunity. "The ruling political force did not actually stop before this move," he stressed. “And we have many such examples as to what the accusation means in Armenia lately, for political reasons. I think we have at least serious grounds for serious suspicion toward charge brought."
At present, the Special Investigation Service (SIS) officers are in the Constitutional Court and are interviewing Hrayr Tovmasyan. A picket is also taking place in the courtyard of the court. There are politicians and lawyers there, too.