Ինձ չեն կարող ճնշել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սահմանադրական դատարանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք իր նկատմամբ ճնշումներ իրականացվո՞ւմ են։
Գյուլումյանը հրաժարվեց պատասխանել՝ արդյոք ՍԴ-ի վրա ճնշումներ իրականացվո՞ւմ են այս պահին, թե ոչ։ Նա ասաց՝ «հիմա ոչինչ չեմ կարող ասել»։
Նշենք, որ Ալվինա Գյուլումյանը 2003–2014թթ եղել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր։
վելի վաղ հայտնել էինք, որ ՍԴ-ում ՀՔԾ ներկայացուցիչները հարցաքննել են ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին, որից հետո նրան մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ): Խոսքը նույն քրեական գործի մասին է, որով մեղադրանք էր առաջադրվել Թովմասյանի սանիկին՝ Նորայր Փանոսյանին։

YEREVAN. – They can't pressure me. Judge Alvina Gyulumyan of the Constitutional Court (CC) of Armenia said this in a conversation with reporters when answering the question whether she is being pressured.
Gyulumyan declined to say whether there are pressures on the CC. "I can't say anything now," she said.
From 2003 to 2014, Alvina Gyulumyan was a judge of the European Court of Human Rights.
As reported earlier, the Special Investigation Service (SIS) investigators were in the CC and were interviewing president Hrayr Tovmasyan of the CC, after which he was charged under the Criminal Code article on abuse of power which negligently caused grave consequences. This is with respect to the same criminal case on which Norayr Panosyan, whose wedding best man was Tovmasyan, was charged.
A picket is also taking place in the courtyard of the court. There are politicians and lawyers there, too.