Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքի ծննդատունը լուծարվում է, այդ պատճառով այսօր՝ հունվարի 13-ին, բուժաշխատողները բողոքի ակցիա են իրականացնում։
Լրագրողների հետ զրույցում աշխատակիցներից մեկն ասաց, որ իրենք մեկ տարի է, որ տեղափովել են այդ բաժանմունք, արդեն ծննդատանն ունեն լավ մասնագետներ.
«Պետք է ծննդկան գար մի քանի օր առաջ գիշերը՝ 23։00-ի սահմաններով, սպասել ենք, սակայն չի եկել, վերջում պարզվել է, որ մեր ծննդատունը փակվում է, այդ պատճառով չի եկել։ Մենք 17 ծնունդով ավելացրել ենք թիվը։ Ունենք լավ մասնագետներ, հերթապահություն ունենք։ 136 ծնունդ ենք ունեցել 2019-ին, բայց պետք է ունենայինք 150 ծնունդ»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության որոշմամբ ՀՀ մարզային մի շարք բուժհաստատությունների ֆինանսավորումը դադարեցվում է, որի հետեւանքով մարզային մի շարք ծննդատներ փակվում են։

The maternity hospital in Yeghvard town of Armenia’s Kotayk Province is being liquidated, which is why its medical workers are protesting today.
In a conversation with reporters, one of them said that they had been moved to this department for a year already, and already had good specialists at this maternity hospital.
"We have increased the number by 17 births," they said. “We have good specialists, we are on duty. We had 136 births in 2019, but we should have had 150 births. "
According to the decision of the Ministry of Health, funding of a number of provincial medical facilities is being stopped, as a result of which some provincial maternity hospitals are closing down.