Վերաքննիչ քրեական դատարանը` դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, բավարարեց դատախազության բողոքը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով:
Որոշումը հրապարակվել է փետրվարի 6-ի առավոտյան: Այն կարող է բողոքարկվել 15-օրյա ժամկետում: Այսպիսով, Վերաքննիչ դատարանը չեղարկեց առաջին ատյանի դատարանի որոշումը: Փաստաբաններին մերժել են 2008 թվականի մարտի 1-ի գործով նյութերի ամբողջական ծավալով տրամադրման հարցում: Տեղի ունեցավ նաև փոքրիկ շփոթություն. դատավորը որոշումը հրապարակ էր հետին տարեթվով՝ նշելով 2019 թվականի փետրվարի 6-ը: Երբ նրան ասացին այդ մասին, դատավորը բանավոր կերպով ուղղեց սխալը:
Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, դատախազությունը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել առաջին ատյանի դատարանի՝ 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ գործի նյութերի` պաշտպանությանը տրամադրելու որոշման կապակցությամբ: Դատախազությունը կարծում է, որ նյութերի հրապարակումը կամ անգամ փաստաբանների ծանոթությունը դրանց կարող է վնաս հասցնել այլոց շահերին:
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները պնդում են, որ նախկին նախագահի և մյուսների դեմ գործի` առանձին վարույթների մեջ առնված մասի նյութերն ընտրվել են կամայականորեն՝ բացառապես նպատակ ունենալով հաստատել մեղադրանքը: Փաստաբանները կարծում են, որ գործում կարող են լինել նյութեր, որոնք բխում են իրենց պաշտպանյալի շահերից, նյութերին ծանոթանալը կարող է իրականացվել չհրապարակման մասին ստորագրությամբ, իսկ եթե փաստաբանները գտնեն, որ դրանք անհրաժեշտ է քննել դատարանում, ապա` դռնփակ նիստի պայմաններում: Մեղադրող կողմի փաստարկներին առ այն, որ օրենքն արգելում է քննության փուլում գտնվող գործի նյութերի հրապարակումը, փաստաբանները հակադարձում են նրանով, որ իրենք խնդրում են նյութերն այն հատվածից, որի քննությունն արդեն ավարտվել է:

The Criminal Court of Appeal, chaired by Judge Armen Danielyan, upheld the complaint of the prosecutor's office in the case of the Armenian second president Robert Kocharyan.
The ruling was published on the morning of February 6. It can be appealed in 15 days. Thus, the Court of Appeal quashed the ruling of the trial court. The lawyers were denied the full materials of the case on March 1, 2008.
As reported earlier, the prosecutor's office filed an appeal against the ruling of the court of first instance to provide protection of the materials of the March 1, 2008 case. The prosecutor's office considers that publishing and even acquainting lawyers could harm the interests of others.
Robert Kocharyan's lawyers argue the materials of the part of the case set aside in separate proceedings against the ex-president and others were randomly selected, with the purpose of confirming the charge. Lawyers believe there may be materials in the case and in the interests of their client, familiarization with the materials can be carried out under a non-disclosure subscription, and if lawyers find it necessary to consider them ar court closed session. The arguments of the prosecution the law prohibits the publication of the case materials, which is being investigated, the lawyers counteract by asking for materials from the part, the investigation of which has already been completed.