ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում այսօր՝ փետրվարի 27–ին, կայացել է կորոնավիրուսի համաճարակի կանխարգելման հարցով հանդիպում՝ Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների մասնակցությամբ։ Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ (նախարարի պաշտոնակատար) Ավետ Ադոնցը, ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Նախարար Թորոսյանն իր խոսքում ներկայացրել է ՀՀ իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերը՝ վիրուսի դեմ պայքարի, այդ թվում նաև Հայաստան ժամանող ուղևորների մոտ սահմանային կետերում հիվանդության հայտնաբերման դեպքերում տարածման կանխարգելման ուղղությամբ։ Նախարարի խոսքի ավարտին դեսպաններն իրականացվող քայլերի շուրջ հարցեր են ուղղել Արսեն Թորոսյանին։
Հանդիպմանը ելույթով հանդես է եկել նաև Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Թիան Էրլունը, որը ներկայացրել է համաճարակի շուրջ իր երկրում վերջին վիճակագրությունը՝ հայտնելով, որ ապաքինվածների թիվը համեմատական կարգով օրեցօր աճում է և Չինաստանի իշխանություններն ակնկալում են ընթացիկ գարնանն արդեն իսկ կանխել վիրուսի տարածումը։
ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոն ներկայացրել է Իտալիայում համաճարակային իրավիճակը՝ նշելով, որ երկրում վարակվածների թիվը գերազանցել է 400-ը, սակայն և՛ քանակային, և՛ տարածքային իմաստով վիճակագրությունը չնչին է և չի գերազանցում տոկոսի տասներորդական մասը։
Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը տեղեկացրել է կազմակերպության կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին։
Հանդիպման արդյունքներն ամփոփվել են առողջապահության նախարարի կողմից, իսկ Ավետ Ադոնցը հայտարարել է, որ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մասնակցությամբ նմանատիպ հանդիպումները կկազմակերպվեն կանոնավոր կերպով՝ ըստ անհրաժեշտության։

The Ministry of Foreign Affairs of Armenia today hosted a meeting devoted to the prevention of coronavirus with ambassadors accredited to Armenia, and among the attendees were Deputy Minister of Foreign Affairs Avet Adonts, Minister of Healthcare Arsen Torosyan and Deputy Minister of Healthcare Lena Nanushyan, as reported the news service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
Minister Torosyan presented the steps that the Armenian government is taking to fight against coronavirus and to prevent the spread of coronavirus in case of detection of the disease at border checkpoints.
Ambassador of China to Armenia Tian Erlong presented the latest statistics on the epidemic in China. He informed that the number of recovered is comparatively growing on a daily basis and that the Chinese government expects to prevent the spread of the virus in the spring.
Italy’s Ambassador to Armenia Vincenzo del Monaco presented the situation in Italy and stated that even though there are over 400 people infected with the virus, there are low statistics in terms of quantity and territory.
The results of the meeting were summed up by the healthcare minister, and Avet Adonts declared that the Ministry of Foreign Affairs will be hosting meetings with diplomatic representations on a regular basis, if necessary.