Ես Ադրբեջանի նախագահին կասեի, որ անհրաժեշտ է հրաժարվել կարծրատիպերից, որ չի կարելի պետականաշինության գործընթացը կառուցել ատելության, նացիզմի վրա, որ մենք Ադրբեջանի ժողովրդին չենք դիտարկում, որպես թշնամի։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի թեկնածու Դավիթ Բաբայանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ընտրվելուց հետո, եթե միջնորդներին հաջողվի բաց հանդիպում կազմակերպել Ադրբեջանի նախագահի հետ, 2–3 նախադասությամբ ի՞նչ կասեիք նրան, որոնք կլինեին նաեւ ուղերձ միջազգային հանրությանը։
Բաբայանի խոսքով՝ միակ խոչընդոտը ատելության տարածումն է. «Եթե իրենք մսուր մանկապարտեզներից երեխաներին հայերի նկատմամբ սրսկում են ատելություն, ի՞նչ փոխընդունելի տարբերակի մասին պետք է խոսք գնա։ Նրանք մեզ դիտարկում են, որպես թշնամի, որպես նույնիսկ ոչ լիարժեք մարդկային էակներ։

I would say to the President of Azerbaijan that it is necessary to abandon the stereotypes, that the process of state building cannot be built on hatred, Nazism, that we do not consider the people of Azerbaijan as an enemy. Artsakh (Nagorno-Karabakh) presidential candidate David Babayan told this to Armenian News-NEWS.am, answering the question, "After being elected, if the mediators manage to hold an open meeting with the Azerbaijani president, what would you say to him, in 2-3 sentences, that would also be a message to the international community?"
According to Babayan, the only obstacle is the spread of hatred. "If they [Azerbaijanis] instill their children with hatred toward Armenians starting from preschools, what mutually acceptable option should be discussed?" he asked and added: "They view us [Armenians] as enemies, even as incomplete human beings."