Բացենք պահուստային ֆոնդը բաժանենք քաղաքացիներին, իսկ աշխատավարձերն ինչպե՞ս տանք, բանակի ծախսերն ինչպե՞ս հոգանք։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 28-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի այն հայտարարությանը, որը պետությունը պետք է կրկնապատկի թոշակառուների թոշակն ու ավելացնի սոցիալապես անապահով ընտանիքներին հատկացվող գումարները։
«Եթե, ենթադրենք, այսօր մենք դա անում ենք, բա վա՞ղը ինչ ենք անելու, մի ամիս հետո՞ ինչ ենք անելու։ Այսինքն՝ բացենք ամբողջ պահուստային ֆոնդը բաժանենք մարդկանց: Նման բանը լավ է հնչում, ինձ համար էլ շատ հաճելի կլինի ասեմ՝ բոլորին 200 հազար բաժանվելու է, սակայն դա տրամաբանության եւ իրականության հետ կապ չունի։ Ճգնաժամը վերաբերում է բոլորին եւ բոլոր երկրներին, ճգնաժամը պահանջում է կտրուկ լուծումներ»։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ նախորդ իշխանություններն էլ իրենց էին մեղադրում պոպուլիզմի մեջ, երբ ընդդիմադիր էին, Սիմոնյանն ասաց. «Մենք չենք կանգնում ասում՝ եկեք մարդկանց թող բաժանենք, իսկ աշխատավարձերը ինչպե՞ս տանք, բանակի ծախսերն ինչպե՞ս հոգանք»։
Հարցին՝ Էդմոն Մարուքյանը ընդդիմադիր «Ելք» խմբակցության անդամ էր, պոպուլիստական հայտարարություններ անո՞ւմ էր, ԱԺ փոխնախագահն ասաց. «Եթե էն ժամանակ էլ Էդմոն Մարուքյանը պոպուլիստական հայտարարություններ աներ, ես իրեն կասեի ու հիմա էլ եմ ասում, երբ որ ինքը պոպուլիստական հայտարարություններ է անում»։

Touching upon leader of Bright Armenia Party Edmon Marukyan’s statement that the government must double the pension of pensioners and increase funding for socially disadvantaged families, Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan told reporters that iIf the government opens the reserve fund and distributes funds to citizens, it won’t be able to pay salaries and cover expenditures for the army.
“Let’s assume the government distributes funds from the whole reserve fund. What is the government going to do after that? I would also be glad to hear that everyone will receive a certain amount of money, but this is illogical and unrealistic. A crisis concerns everyone and all countries and requires drastic solutions,” he said.
When told that the former authorities would blame the incumbent authorities for being populist when they were the opposition, Simonyan said the former opposition wouldn't state that the government should give out money to the people and not care about salaries and expenditures for the army.