Ոչինչ մեզ չպեք է խանգարի այս կամ այն հարցով հանդես գալու առողջ քննադատությամբ: Այս մասին մայիսի 13-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը:
Անդրադառնալով վերջին քառօրյա նիստերի ժամանակ խորհրդարանում տեղի ունեցած հայտնի միջադեպին՝ պատգամավորը նշեց, որ այն տհաճ էր եւ ցավալի: «Միջադեպը ոչ մի ձեւով չի համապատասխանում պառլամենտարիզմի, քաղաքական երկխոսության եւ ժողովրդավարական արժեքների տրամաբանությանը: Մենք մեր գործընկերներին կոչ արեցինք վերադառնալ սահմանադրական դաշտ, որովհետեւ այսօր երկիրը բախվում է խնդիրների, որոնք անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ լուծել: Մեր տնտեսության կոտրված ողնաշարի առողջացմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկելու փոխարեն, խորհրդարանը զբաղված է արհեստական օրակարգի քննարկմամբ»,- շեշտեց Տոնոյանը:
Խորհրդարանականի կարծիքով՝ պետք է անցկացվի մեղավորներին հայտնաբերելու քննություն: Ինչ վերաբերում է պատգամավորական մանդատները վայր դնելու մասին «բարտերային առաջարկներին», ապա «յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ինքը պետք է որոշի իր գործունեության տրամաբանությունը»:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 8-ին Ազգային ժողովում տեղի էր ունեցել միջադեպ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ու նրա խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի եւ իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր, «Երկրապահ» միության նախագահ Սասուն Միքայելյանի մասնակցությամբ, որը հանգեցրել էր զանգվածային ծեծկռտուքի:

Ничто не может помешать нам выступить со здоровой критикой по тому или иному вопросу. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании заявила 13 мая депутат от партии «Процветающая Армения» Ивета Тоноян.
Коснувшись известного инцидента в парламенте в ходе недавней парламентской четырехдневки, депутат заметила, что он был неприятным и болезненным. «Инцидент никак не вписывается в логику парламентаризма, политического диалога и демократических ценностей. Мы призвали наших партнеров вернуться в конструктивное поле, потому что сегодня страна сталкивается с проблемами, которые как можно скорее необходимо решить. Вместо того чтобы предпринять шаги, направленные на выздоровление сломанного хребта нашей экономики, парламент занят обсуждением искусственной повестки дня», - подчеркнула Тоноян.
По мнению парламентария, должно быть проведено расследование по части выявления виновных. Что же касается «бартерных предложений» о сложении депутатских мандатов, то «каждая политическая сила должна сама определить логику своей деятельности».
Напомним, что в Национальном Собрании Армении 8 мая произошел инцидент с участием главы партии «Светлая Армения» и ее парламентской фракции Эдмона Марукяна и депутата от правящего блока «Мой шаг», председателя Союза «Еркрапа» Сасуна Микаеляна, который привел к массовой драке.