Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով մարդկանց մահվան հարցը չի քննարկվում նույնիսկ անուղղակիորեն: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախկին նախագահի փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը:
Նրա խոսքով՝ դա տեղի է ունենում դատավոր Աննա Դանիբեկյանի ղեկավարության ներքո, ինչը դժվար է արդարադատության անվանել:
«Դա իրավական ցինիզմ է: Եթե տեսնեիք, թե ինչ է գրված անձնական միջնորդության մասով: Կարելի է ասել՝ ոչինչ գրված չէ: Դա հրապարակվել է Դատալեքսում: Դատական ակտի 92 էջ, որը մասնակիորեն կապ ունի իրավունքի հետ: Մնացածը իրավունքի հետ կապ չունի»,-նշեց փաստաբանը:
Մեկնաբանելով գործընթացը ձգձգելու փորձերի մեջ մեղադրանքներ՝ փաստաբանը հիշեցրեց, որ դատավարությունն ընթանում է 2019-ի մայիսից: «Գործը բացառիկ է. նիստի 3 ամիս չի անցկացվել «գործը Դավիթ Գրիգորյանից խլելու» օպերացիայի պատճառով: Ապա 3 ամիս բացակայեց դատավոր Աննա Դանիբեկյանը: Հարցեր կարելի է ուղղել ԲԴԽ-ին եւ դատարանի ղեկավարին: Դատարանի որոշումը հստակ ցույց է տալիս՝ ինչու»,-նշեց Արամ Վարդեւանյանը:
Նա նշեց, որ գործի 600 հատորից Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանությանը ներկայացվել է միայն 76-ը: «Մնացածը ինչո՞ւ չեն ներկայացվել: Կարծում եմ՝ չեն ներկայացվել, որպեսզի մենք չտեսնենք բացթողումներն ու խախտումներ՝ կապված մարդկանց մահվան հետ: Գեղամ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Զաքար Հովհաննիսյանին սպանելու մեջ: Հայտարարեցին, որ սպանությունը բացահայտնվել է: Նույնիսկ չկարողացան երկարաձգել ձերբակալությունը: Փորձագետը բառացիորեն մի քանի օրում հերքեց Պետրոսյանի մասնակցությունը: Պարկուճների մասով: Դա փորձագիտական ոլորտ է: Դրանք հիմք չեն կարող հանդիսանալ գործը բացահայտելու կամ չբացահայտելու համար: Պատկերացրեք սպանություն կենցաղային հողի վրա: Սպանողը հավաքել է պարկուճները: Եվ ի՞նչ՝ գործը արդեն բացահայտվա՞ծ է»,-ասաց փաստաբանը:

The issue of the death of people isn’t even being indirectly considered during the trials of second President of Armenia Robert Kocharyan. This is what the ex-president’s attorney Aram Vardevanyan told reporters today.
According to him, this is under the direction of judge Anna Danibekyan and it’s hard to view this as justice.
“This is legal cynicism. It’s safe to say there is nothing written with respect to the personal pledge for Kocharyan’s release. Only a part of the 92-page judicial act has something to do with law,” the attorney stated.
Commenting on the allegations that the attorneys are trying to delay the trials, the attorney recalled that the trials have been going on since May 2019. “This is a special case. The trials were interrupted for three months due to the operation of “stealing the case from Judge Davit Grigoryan” for three months, after which Judge Anna Danibekyan was absent. We can ask the Supreme Judicial Council and the court’s supervisor questions. The court decision clearly shows why,” Vardevanyan stated, adding that he and the other attorneys have only been presented with 76 of the 600 volumes of the case and, in his opinion, the remainder hasn’t been presented so that the attorneys don’t see the omissions and violations with respect to the deaths of people.