Մայիսի 21-ին Արցախի 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ է ընտրվել «Ազատ հայրենիք» դաշինքի խմբակցությունը ներկայացնող Արթուր Թովմասյանը:
Արթուր Թովմասյանը ծնվել է 1962-ի դեկտեմբերի 2-ին, ֆիզիկական եւ մաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու է, Հայաստանում Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի մասնաճյուղի պատվավոր դոկտոր, ղեկավարում է Արցախի թեթեւ ատլետիկայի ֆեդերացիան: 1995-ին ընտրվել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի երկրորդ գումարման պատգամավոր: 1996-1997 թվականներին զբաղեցրել է ԼՂՀ խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնը: 2005-ին ընտրվել է հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր: 2010-ին ընտրվել է Արցախի խորհրդարանի փոխնախագահի պաշտոնում:
Խորհրդարանի նախագահի պաշտոնի թեկնածուի իր խոսքում Թովմասյանն առաջարկել էր ակտիվացնել համագործակցությունն ինչպես ճանաչված, այնպես էլ չճանաչված պետությունների հետ (Աբխազիա, Մերձդնեստր, Հարավային Օսեթիա), այդ թվում՝ խորհրդարանների միջեւ բարեկամական խմբերի ստեղծման միջոցով:
Արցախի Ազգային ժողովի փոխնախագահի տեղակալ է ընտրվել «Միացյալ հայրենիք» կուսակցության խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Բաղունցը:
«Ազատ հայրենիք» դաշինքի խմբակցությունը ներկայացնող Էդուարդ Աղաբեկյանն ընտրվել է Արցախի խորհրդարանի Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ: Քարտուղար է ընտրվել Մետաքսե Հակոբյանը, որը ներկայացնում է Արցախի «Արդարություն» կուսակցության խմբակցությունը:
Հանձնաժողովի կազմում ընտրվել է մեկական պատգամավոր «Միացյալ հայրենիք», «Դաշնակցություն» եւ Արցախի Դեմոկրատական ​​կուսակցությունների խմբակցություններից:

Председателем Национального Собрания Арцаха 7-ого созыва 21 мая избран Артур Товмасян, представляющий фракцию блока «Свободная Родина».
Артур Товмасян родился 2 декабря 1962 года, является кандидатом физико-математических наук, почетным доктором филиала Российской академии естественных наук в Армении, возглавляет Федерацию легкой атлетики Арцаха. В 1995 году был избран депутатом второго созыва Национального Собрания НКР. В 1996-1997 годах занимал должность спикера парламента НКР. В 2005 году был избран депутатом НС Республики. В 2010 году был избран заместителем спикера парламента Арцаха.
В своей речи в качестве кандидата на должность спикера парламента Товмасян предложил активизировать сотрудничество, как с признанными, так и с непризнанными государствами (Абхазией, Приднестровьем, Южной Осетией), в том числе через создание групп дружбы между парламентами.
Заместителем председателя Национального Собрания Арцаха избран депутат фракции партии «Единая Родина» Гагик Багунц.
Председателем Счетной комиссии парламента Арцаха избран Эдуард Агабекян, представляющий фракцию блока «Свободная Родина». Секретарем избрана Метаксе Акопян, представляющая фракцию партии «Справедливость» Арцаха. В состав комиссии вошли по одному депутату из фракций партий «Единая Родина», «Дашнакцутюн» и Демократической партии Арцаха.