ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հրաժարվել է պարգեւավճարներից։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 9-ին, Ազգային ժողովում 2019թ. բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց Սահմանադրական դատարանի (աշխատկազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հարցին՝ թե որքան պարգեւավճարներ եւ հավելավճարներ են ստացել ՍԴ դատավորները։
«ՍԴ դատավորների աշխատավարձը սահմանված է օրենքով, օրենքով է սահմանված նաեւ նրանցից յուրաքանչյուրի հավելավճարի չափը, որը տարբեր է՝ պայմանավորված դատավորի աշխատանքային ստաժով։ Ես չեմ ուզում կոնկրետ անձերի վերաբերյալ տվյալներ հրապարակել, քանի որ դա անձի անձնական տիրույթում կարող է լինել։
Պարգեւավճարներն ինչպես այլ պետական մարմինների պարագայում է այս դեպքում էլ նախատեսված է ընդհանուր աշխատավարձի ֆոնդի 30 տոկոսի չափով, մենք վճարել ենք 28.6 տոկոսի չափով։ Այդ պարգեւավճարների հատկացումը կատարվում է ՍԴ նախագահի կարգադրությամբ։ Որպես կանոն փորձում է կիրառվել միասնական մոտեցում, այսինքն՝ հավասարաչափ 30 տոկոսի չափով վճարում է բոլորին, սակայն ՍԴ նախագահը տեւական ժամանակ հրաժարվել է ստանալ պարգեւավճարներ։ Վերջին շրջանում բացառություն է արված նաեւ Վահե Գրիգորյանին՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ նա չի մասնակցում ՍԴ աշխատանքներին»,- ասաց Ղազարյանը։
Արուսյակ Ջուլհակյանը Նկատեց, որ դատավորի վերաբերյալ տվյալները՝ որտեղից եւ ինչ չափով է ստանում աշխատավարձ կամ պարգեւավճար պետք է թափանցիկ լինի, Ղազարյանը նշեց. «Հաշվետու ժամանակաշրջանում որպես կանոն միասնական մոտեցում է կիրառվել, այսինքն՝ ամբողջ աշխատակազմին նույն չափով է։ Իսկ եթե աշխատակիցները նկատողություն են ստացել, բնականաբար, նկատողություն ստացած աշխատակիցները չեն կարող պարգեւավճարներ ստանալ»։

President of the Constitutional Court of Armenia Hrayr Tovmasyan has refused to receive bonuses. This is what Chief of Staff of the Constitutional Court Edgar Ghazaryan said during a discussion on the performance of the 2019 State Budget, responding to deputy of the My Step faction Arusyak Julhakyan’s question on the amount of bonuses and surcharges that the judges of the Constitutional Court have received.
“The salaries of the judges and the amounts of their surcharges are prescribed by law, and they differ in terms of a particular judge’s work experience. As in the case of other state bodies, the bonuses of the Court’s judges are also in the amount of 30% of the fund for total salaries, and the Constitutional Court has paid the salaries in the amount of 28.6%. The bonuses are paid under the order of the President of the Constitutional Court. As a rule, the Court tries to pay everyone in the amount of 30%, but the President has refused to receive bonuses for a long time now. Recently, an exception was made for Vahe Grigoryan due to the fact that he doesn’t attend the Court’s sessions,” Ghazaryan said.