Արմավիրի մարզում մինչեւ այժմ 814 մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով, որոնց կեսն արդեն առողջացել է, գրանցվել է 21 մահ։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 10-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանը։
«Ցավոք, մարզում կորոնավիրուսի տարածման աճ կա, աճը կայուն է, բայց, մյուս կողմից էլ առանձնացված համայքներ չունենք, որ տարածման օջախ են, հիմա այն համայնքները, որտեղ վիրուսը արագ է տարածվում, Տանձուտ եւ Փարաքար համայնքներն են։  Տանձուտում 30 վարակակիր կա»,- ասաց մարզպետը՝ նշելով, որ չի բացառվում, որ մուտքի եւ ելքի սահմանափակումներ դրվեն այդ համայքներում։
Մարզում 1000 ինքնամեկուսացված կա, ըստ մարզպետի՝ չի բացառվում, որ մարզում չկան համայնքներ, որտեղ որ չլինեն վարակակվածներ՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ ասիմպտոմ հիվանդների թիվը մեծ է։ Նրա խոսքով ՝վերահսկողություն են իրականացնում, ոչ միայն ոստիկանությունը, այլեւ մարզպետարանի, համայնքապետարանների կողմից նշանակված խմբեր։
Մարզում կատարվում են թեստավորումներ, պոլիկլինիկաները հսկում են թեթեւ ձեւերը, իսկ ծանրերը բուժվում են մայրաքաղաքում։ Մարզպետի խոսքով՝ քննարկվում է անհրաժեշտության դեպքում նաեւ մարզային մի քանի հիվանդանոցներ վերապրոֆիլավորելու հնարավորությունը․ դրանք են՝ Մեծամորի ինֆեկցիոն, Արմավիրի եւ Վաղարշապատի։

В Армавирской области до сих пор коронавирусом заразились 814 человек, половина из которых уже выздоровела, зарегистрирован также 21 случай смерти. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 10 июня губернатор Армавирской области Амбарцум Матевосян.
«К сожалению, в области наблюдается рост распространения коронавируса, рост стабильный. Но, с другой стороны, у нас нет отделенных общин, которые являются очагами распространения. Сейчас вирус быстро распространяется в общинах Тандзут и Паракар. В Тандзуте есть 30 инфицированных», - сообщил губернатор, добавив при этом, что не исключает введения ограничений по части въезда и выезда в эти села.
По его словам, сейчас в области есть 1000 самоизолировавшихся граждан. Контроль же осуществляется не только представителями Полиции, но и группами, собранными областной, общинными администрациями.
В области проводятся тестирования, поликлиники следят за больными в легкой форме, а тяжело больные лечатся в Ереване. По словам губернатора, обсуждается также возможность перепрофилирования нескольких больниц в регионе при необходимости. Это больницы в Мецаморе, Армавире и Эчмиадзине.