Մահճակալները դեռ հերիքում են, հոսպիտալացման կարիք ունեցող քաղաքացիների թիվն ավելի տանելի է։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 12-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Ծայրահեղ ծանրների թիվը երեկվա դրությամբ 100-ին մոտ էր, ծանրների թիվը՝ 420-ին մոտ էր։ Այդ թիվը վերջին օրերին չի իջնում, տատանվում է 500-ի շրջանակում։ Մահճակալային ֆոնդի ծանրաբեռնվածության առումով վերակենդանացման բաժանմունքներում էլ տեղ ունենք, սակայն տեղ ունենալն իրավիճակի դրական գնահատական չի կարող լինել։
Մենք ծայրահեղ ծանրների մոտ ունենք մոտ 70 տոկոս մահացություն, ծանրների մոտ՝ ավելի քիչ։ Թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերի վրա գտնվողների մոտ 90 տոկոս մահացություն ունենք։ Երիտասարդների մահացության դեպքերը ուղեկցվող հիվանդությունների հետեւանք է եղել»,- հայտնեց նախարարը։

Коек пока хватает, количество нуждающихся в госпитализации граждан более терпимо. Об этом заявил в беседе с журналистами 12 июня министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«На вчерашний день число больных, находящихся в крайне тяжелом состоянии, составляло примерно 100, число находящихся в тяжелом состоянии больных - около 420. Эта цифра в последние дни не спускается, колеблется в пределах 500. В плане загруженности фонда коек и в отделениях реанимации имеются места, но даже при наличии мест не может быть положительной оценки ситуации.
Смертности пациентов, находящихся в крайне тяжелом состоянии, составляет 70%. По части тяжело больных – меньше. Мы имеем около 90% смертности по части подключенных к аппаратам искусственной вентиляции легких. А причиной смерти молодых людей стали сопутствующие болезни», - заявил Торосян.