Հունիսի 5-ի ԲՀԿ նիստում Գագիկ Ծառուկյանի հայտնի հայտարարությունից հետո ըստ էության, սկսվեցին քաղաքական ռեպրեսիվ հայտարարություններ, որտեղ ոչ մի քաղաքական օրակարգ չկար, սպառնալիքներ էին պարունակում, որից հետո շարունակվեց արդեն քրեական հետապնդման աշխատանքները: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 17-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ փոխնախագահ, ԲՀԿ անդամ Վահե Էնֆիաջյանը:
«Այս օրերի ընթացքում հազարից ավելի ՀՀ քաղաքացիներ, մեր համախոհներ, համակիրներ, որոնք մտահոգ են այս իրավիճակով, եկել էին իրենց զորակցությունը հայտնելու մեզ՝ պահպանելով բոլոր պաշտպանիչ միջոցները, բերման են ենթարկում, անհամաչափ ուժի կիրառում է տեղի ունենում:
Հատկանշական է, որ երեք ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառում եղան, որտեղ խոչնդոտվում էր նաեւ լրագրողների աշխատանքը: Դրա բացատրությունները չենք կարողանում գտնել»,-ասաց նա:
Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով, կորոնավիրուսի առումով իրավիճակը վաթարանում է. «Ոչ միայն տարածաշրջանում է մեր վիճակն անմխիթար, այլեւ առհասարակ աշխարհում: Եթե նայեք մեկ մլն բնակչության համամասնությամբ ամենավատ ցուցանիշն ենք արձանագրում: Մենք արդեն հարյուրավոր մահեր ունենք, դեպքեր ունենք, երբ քաղաքացիները դիմել են բուժհաստատություններ, բայց ծանրաբեռնվածության պատճառով չեն ընդունել եւ 2 մահ է արձանագրվել:
Մեր խմբակցությունը նախաձեռնելու է քննիչ հանձնաժողով ձեւավորելու եւ հանգամանալից քննարկում իրականացնելու, որպեսզի այս ոլորտը ձախողած բոլոր մարդիկ գան պատասխանատվության եւ ներկայացնեն իրական վիճակագրական տվյալներ»,-ասաց նա:

После известных слов Гагика Царукяна на заседании Политсовета партии «Процветающая Армения» 5 июня последовали репрессивные заявления, в которых не было никакой политической повестки. Они содержали угрозы, после чего уже продолжились работы по части уголовного преследования. Об этом заявил в беседе с журналистами 17 июня вице-спикер парламента от партии «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян.
«В эти дни свыше тысячи граждан Армении, наших сторонников, которые обеспокоены этой ситуацией, пришли выразить нам свою поддержку, при этом соблюдая все защитные меры. Но их подвергают приводу, применяется несоразмерная сила. Примечательно то, что вчера полицейские мешали и работе журналистов. И мы не можем найти объяснение этому», - сказал Энфиаджян.
По части же темпов распространения в стране коронавируса вице-спикер подчеркнул, что ситуация все ухудшается. «Наше состояние плачевное не только в региональном масштабе, но и в мировом. У нас уже имеются сотни смертей, есть случаи, когда граждане обращались в медучреждения, но из-за загруженности их не приняли, в итоге зарегистрированы две такие смерти. Поэтому наша фракция инициирует процесс формирования следственной комиссии, чтоб все те, кто сорвал данный процесс, были привлечены к ответственности, представили реальные статистические данные», - заключил вице-спикер Национального Собрания Армении.