Որեւէ փորձ լրագրողների գործունեության խոչընդոտմանը կդատապարտենք։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 18–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով 2 օր առաջ ԱԱԾ շենքի դիմաց ոստիկանների կողմից լրագրողների նկատմամբ ուժի կիրառմանը։
«Ես մանրամասներին տեղյակ չեմ, այն որ ինչ դուք հիշատակում եք, անկեղծորեն, ոչ էլ կադրեր եմ տեսել, լուրեր եմ տեսել դժգոհությունների մասին, բայց նաեւ զուգահաեռաբար տեսել եւ լսել եմ կարծիքներ, որ ոչ մի առանձնակի բան չի արվել։ Կրկնում եմ ինքս կադրերը չեմ տեսել եւ սեփական դատողություն չեմ կարող անել»,– ասաց նա։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ ոստիկանները տեսել են, որ այդտեղ լրագրողներ են եւ նրանք եղել են համապատասխան տեխնիկայով, Միրզոյանն ասաց. «Գուցե այն պահին, երբ դուք հարցազրույց եք վերցրել, զգուշացվել եւ խնդրանք է եղել ազատել այդ տարածքը, գուցե հղում է արվել արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների իրականացման արգելքին, ես չեմ իմանում, իսկապես մանրամասներն էական են, եթե որեւէ կերպ խախտվել է, իհարկե ես դատապարտում եմ եւ կարծում եմ, որ պետք է լինի ծառայողական քննություն, բայց միեւնույն ժամանակ պետք է լրագրողներն էլ հասկանան, որ կանոնները, օրենքները համընդհանուր են եւ որեւէ մեկին, ինչպես ոչ քաղաքական գործչին, ինչպես ոչ գործարարին այնպես էլ լրագրողին չի դասում օրենքից վեր»։

Мы осудим любые попытки воспрепятствования деятельности журналистов. Об этом заявил в беседе с журналистами 18 июня спикер парламента Армении Арарат Мирзоян, касаясь вопроса применения два дня назад силы полицейскими в отношении журналистов у здания Службы национальной безопасности.
«Я не знаю всех деталей. То, о чем вы упоминаете, я, честно говоря, не видел на кадрах, слышал новости с выражением недовольства. Но параллельно видел и слышал мнения, что ничего особенного там не произошло. Повторюсь: сам я кадры не видел и потому не могу о чем-то судить», - сказал Мирзоян, не пояснив причины своего безразличия к происходящему на центральных улицах Еревана.
В ответ на замечание одного из журналистов о том, что стражи порядка видели, что там находятся журналисты с соответствующей техникой, но применили силу, спикер отметил: «Возможно, в момент, когда вы брали интервью, была озвучена просьба освободить данную территорию, возможно, была ссылка на запрет проведения собраний в условиях режима ЧП, я не знаю. Тут детали существенны, если было нарушение, то я, конечно, осуждаю. Думаю, что должно быть проведено служебное расследование. Но и журналисты должны понять, что правила, законы всеобщие. И никто – ни политик, ни бизнесмен, ни журналист, не может быть выше закона».