Որեւէ փորձ լրագրողների գործունեության խոչընդոտմանը կդատապարտենք։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 18–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով 2 օր առաջ ԱԱԾ շենքի դիմաց ոստիկանների կողմից լրագրողների նկատմամբ ուժի կիրառմանը։
«Ես մանրամասներին տեղյակ չեմ, այն որ ինչ դուք հիշատակում եք, անկեղծորեն, ոչ էլ կադրեր եմ տեսել, լուրեր եմ տեսել դժգոհությունների մասին, բայց նաեւ զուգահաեռաբար տեսել եւ լսել եմ կարծիքներ, որ ոչ մի առանձնակի բան չի արվել։ Կրկնում եմ ինքս կադրերը չեմ տեսել եւ սեփական դատողություն չեմ կարող անել»,– ասաց նա։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ ոստիկանները տեսել են, որ այդտեղ լրագրողներ են եւ նրանք եղել են համապատասխան տեխնիկայով, Միրզոյանն ասաց. «Գուցե այն պահին, երբ դուք հարցազրույց եք վերցրել, զգուշացվել եւ խնդրանք է եղել ազատել այդ տարածքը, գուցե հղում է արվել արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների իրականացման արգելքին, ես չեմ իմանում, իսկապես մանրամասներն էական են, եթե որեւէ կերպ խախտվել է, իհարկե ես դատապարտում եմ եւ կարծում եմ, որ պետք է լինի ծառայողական քննություն, բայց միեւնույն ժամանակ պետք է լրագրողներն էլ հասկանան, որ կանոնները, օրենքները համընդհանուր են եւ որեւէ մեկին, ինչպես ոչ քաղաքական գործչին, ինչպես ոչ գործարարին այնպես էլ լրագրողին չի դասում օրենքից վեր»։

We will condemn any attempt to obstruct the professional activities of journalists. This is what Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan told journalists in parliament today, touching upon the fact that police used force against journalists in front of the National Security Service two days ago.
“I’m not aware of the details. To be honest, I haven’t even seen scenes of what reporters tell me. I heard news about journalists’ complaints, but I have also heard opinions that the police didn’t do anything in particular,” he said.
When told that police had seen that there were journalists there and had the relevant equipment, Mirzoyan said the following: “Perhaps police officers had warned journalists and asked them to leave the premises when they were taking interviews, or perhaps police had cited the ban on assembles during state of emergency. I really don’t know the details. If journalists’ professional activities have been obstructed in any way, I surely condemn that and believe there has to be an official investigation. However, journalists also need to understand that the laws and rules are universal, and this means everyone is equal before the law.”