Այս պահին ընթանում են շատ կոնստրուկտիվ բանակցություններ, քաղաքական պրոցես է գնում, թույլ տվեք չմանրամասնել։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 18–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը՝ անդրադառնալով նոր քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու իրենց առաջարկությունը։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ասել է, որ մի դեպքում կհամաձայնեն, եթե ԼՀԿ–ից լինի ղեկավարը, Աբովյանն ասաց. «Կարծում եմ, որ ոչ մենք, ոչ մեր ընկերները պայմաններով կամ նախապայմաններով չենք խոսում դրա հետ մեկտեղ իհարկե հարգանքով ենք վերաբերվում պարոն Մարուքյանի կարծիքին, բայց ոչ մի մանրամաս այս պահին չեմ հաղորդելու, գնում է քաղաքական ընթացք նույնը Սահմանադրական դատարանի պահով»։
Հարցին սպասում եք դատարանի որոշմա՞նը Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու հետ կապված, Աբովյանը պատասխանեց. «Ոչ, դա ընդհանրապես կապ չունի, մի պրոցեսը մյուս պրոցեսի հետ կապ չունի շատ պարզ պատճառով, սա մի քաղաքակն պրոցես է, նա լրիվ ուրիշ քաղաքական պրոցես»։

Сейчас ведутся очень конструктивные переговоры, идет политический процесс, позвольте мне не вдаваться в подробности. Об этом заявил в беседе с журналистами 18 июня секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Арман Абовян, касаясь их инициативы по созданию новой следственной комиссии.
На замечание одного из журналистов о том, что глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян заявил о том, что они примкнут к этой инициативе лишь в случае, если главой комиссии будет представитель «СА», Абовян ответил: «Думаю, что ни мы, ни наши друзья не говорим условиями или предусловиями, но в то же время, конечно, мы уважаем мнение господина Марукяна. Но никаких подробностей сейчас не сообщу, идет политический процесс, то же самое происходит и по части Конституционного суда».
На вопрос, ждете решения суда, связанного с арестом главы «ПА» Гагика Царукяна, депутат ответил: «Нет, это не имеет никакого отношения. Одно с другим не имеет никакой связи по одной простой причине: это один политический процесс, а тот – совершенно другой».