ՀՀ կառավարության այսօրվա՝ հունիսի 18-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց առողջապհության նխարար Արսեն Թորոսյանին հրապարակել ոչ թե կորոնավիրուսով վարակված թաղամասերը, այլ շենքերի հասցեները:
«Պետք է ոչ թե թաղամասերով, այլ շենքերով, հասցեներով հրապարակել, թե որտեղ քանի կորոնավիրուսով հիվանդ մարդ կա: Թող ով չի հավատում՝ գնան տեսնեն: Այսքան ժամանակ չենք կարողացել գոնե մեկ քաղաքացու համոզել, որ գա, կանգնի ասի, որ իր հարազատը մահացել է: Չնայած իրենց սուգն էլ ենք հասկանում»,-ասաց նա:
Արսեն Թորոսյանը արձագանքեց, որ կարելի է ասենք բազմաբնակարան շենքի հասցեն հրապարակել, իրենք դրանով կզբաղվեն:
Փաշինյանը բորբոքված շարունակեց. «Երբ որ սահմանափակումներ էինք դրել կորոնավիրուսի հետ կապված ինֆորմացիա տարածելու, դա էլ պարզվեց խոսքի ազատությունն ենք խախտում: Հիմա չենք խախտում, ով ինչ հիմարություն ասես, ասում է: Ասում են՝ կորոնավիրուս չկա, վթարից մակացածի հարազատներին փող են տալիս, որ համաձայնեն, որ իրենց հարազատը կորոնավիրուսից է մահացել»,-ասաց նա:

During today’s government session, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan called on Minister of Health Arsen Torosyan to provide the addresses of buildings in which there are people infected with the coronavirus, not the addresses of districts.
“We need to provide the addresses of buildings to show how many people are infected with the coronavirus in those buildings and tell people who don’t believe in the virus to go and see for themselves. All this time, the government hasn’t been able to convince at least one citizen to say that his or her relative has died from the coronavirus, even though we understand that the particular person is mourning the loss of a relative,” he said.
In response, Arsen Torosyan said the government can provide the address of an apartment building and deal with the patients in that particular building.
Pashinyan got angry and went on to say the following: “When the government set restrictions on spreading information about the coronavirus, people said the government is violating freedom of expression. Now when there is no violation, people make stupid comments, saying there is no coronavirus. They even pay the relatives of a person who died from an accident to agree that the person died from the coronavirus,” he said.