ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը չի հրավիրվի ԲԴԽ՝ հարցաքննության. Բարձրագույն դատական խորհուրդը մերժեց ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը։
Նշենք, որ այսօր՝ հունիսի 25-ին, ԲԴԽ-ն քննում էր դատավոր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթակելու ԱՆ-ի միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի՝ մարտի 13-ին ներկայացրած միջնորդության համաձայն՝ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ապրիլի 10-ին կարգապահական վարույթ է հարուցել դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ եւ մայիսի 22-ին համապատասխան միջնորդություն ներկայացրել ԲԴԽ:
Նշենք, որ կարգապահական վարույթ հարուցելու պատճառը «5-րդ ալիք» Հ/Ը սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի գործով դռնփակ դատական նիստում հնչեցված գնահատականն է:
Հիշեցնենք, որ Ալեքսանդր Ազարյանն ունի բարձր վարկանիշ, երկու տարի շարունակ ճանաչվել է տարվա ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող դատավոր, իսկ 2020թ. հունիսի 1-ի դրությամբ՝ կրկին ունի ամենաբարձր վարկանիշը՝ 76 միավորով:

Head of the Special Investigation Service of Armenia Sasun Khachatryan won’t be summoned to the Supreme Judicial Council for an interview since the latter has denied the motion filed by Judge Alexander Azaryan of the Criminal Court of Appeal.
Today the Supreme Judicial Council was considering the motion of the justice minister to subject Judge Azaryan to disciplinary liability.
According to the motion filed by Head of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan on March 13, on April 10, Minister of Justice Rustam Badasyan instituted disciplinary proceedings against Judge Alexander Azaryan, and on May 22, submitted a relevant motion to the Supreme Judicial Council.
The reason for instituting disciplinary proceedings was the assessment made during the closed-door hearing on the case of the pre-trial measure against owner of 5 TV Channel Armen Tavadyan.
Alexander Azaryan has a high rating, has been recognized as a judge with the highest rating for two consecutive years, and as of June 1, 2020, he still has the highest rating (76 points).