Առաջարկում եմ՝ այսօր չխոսենք Ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովի մասին եւ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին, որովհետեւ խոստացել եմ հանձնաժողովում՝ եթե նրանք ինձ տրամադրեն գոնե իմ պատասխանները, ապա ես չեմ հրապարակի հանձնաժողովում հնչած որեւէ կարծիք ու հարց։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 19-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ինչպե՞ս է ինքը գնահատում Ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման գոյությունը։
«Նույնիսկ ասել եմ՝ եթե ամբողջը տաք, իսկ նրանք ինձ ամբողջը տվել են, ես խոստանում եմ, եթե շատ մեծ ծայրահեղություն չլինի մինչեւ 2050 թվականը չհրապարակել որեւէ բան։ Ճիշտ կլինի, որ ես խոստումս պահեմ։ Ավելացնեմ, որ քննիչ հանձնաժողովն իր զեկույցը ներկայացնելու է Ազգային ժողովին, դրանից հետո անպայման մենք առիթ ենք ունենալու հանդիպելու, որպեսզի կամ համաձայնենք, կամ չհամաձայնենք հանձնաժողովի կարծիքների հետ»,- ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։

Предлагаю сегодня не говорить о комиссии по расследованию апрельских событий, так как я пообещал ей, что если они дадут мне хотя бы мои ответы, я не опубликую ни одного озвученного мнения или вопроса. Об этом на пресс-конференции 19 августа заявил третий президент Армении Серж Саргсян.
Он пояснил, что Комиссия представит свой отчет Национальному Собранию, после чего обязательно будет возможность встретиться, чтобы либо согласиться, либо не согласиться с ее мнением. «Я даже сказал, что если вы дадите все, а они мне дали все, то обещаю ничего не публиковать до 2050 года, если не будет крайней необходимости. Было бы правильным, чтобы я сдержал свое обещание», - отметил он.
Напомним, 16 апреля Серж Саргсян был приглашен в Следственную комиссию по расследованию событий апрельской военной эскалации 2016 года.