Կարծում եմ՝ իր հետնորդի հարցը մտահոգում է ցանկացած պետության ղեկավարի: Այս մասին «ՌԲԿ»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, որ երբ նա 2008 թվականին հեռանում էր քաղաքականությունից ՝ կարծելով, որ ընդմիշտ է հեռանում, արդյոք դա էր պատճառը, որ իր փոխարեն թողեց Սերժ Սարգսյանին, Քոչարյանը ասել է. «Մասամբ այո, ես կարծում եմ, որ իր հետնորդի հարցը մտահոգում է ցանկացած պետության ղեկավարի: Դա բնական է, երբ ուզում ես տեսնել մի մարդու, որը կշարունակի քո քաղաքական կուրսը, եւ որ այդ կուրսը չի փլուզվի: Դու պատասխանատու ես դրա համար եւ ուզում ես, որպեսզի դա շարունակվի: Այստեղ հարցն ավելի խորն է, քան պարզապես իշխանության փոխանցումը»:
Խոսելով այն մասին, թե արդյոք հիասթափված է 2018 թվականին Սարգսյանի գործողություններից, Քոչարյանը նշել է, որ, բնականաբար, հիասթափություն եղել է:

Я думаю вопрос преемника беспокоит любого главу государства. Об этом заявил второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью РБК.
Отвечая на вопрос о том, что когда он уходил из политики в 2008 году, думая что уходит навсегда, не потому  ли, что оставлял вместо себя абсолютно своего человека, Сержа Саргсяна,  Кочарян ответил: «Отчасти и поэтому. Я думаю вопрос преемника в определенной степени беспокоит любого. Это такое естественное желание видеть в преемнике человека, который продолжит какую-то линию. Вопрос даже не в личности, вопрос не в том, насколько ты доверяешь или не доверяешь. А вопрос скорее в уверенности, что курс, который был в стране, что то, что построено, не будет разрушено, а будет продолжено, я думаю, что у каждого человека после долго пребывания у власти... такие ощущения бывают. Ты ответственен за это и хочешь, чтобы все это продолжалось. Тут гораздо глубже, чем просто передача власти преданному или не преданному человеку».
Говоря о том, не был ли он разочарован действиями Саргсяна в 2018 году, Кочарян отметил, что естественно,  было и разочарование.