Աթենքում ուշադիր հետեւում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի զարգացմանը։ Այս մասին այսօր իր հայ գործընկեր Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասաց աշխատանքային այցով Երեւանում գտնվող  Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասը։
Նախարարը նշեց, որ Հունաստանը ողջունում է Մոսկովյան պայմանավորվածությունները։ «Մեզ մտահոգում են հրադադարի խախտումները։ Թույլ տվեք կրկնել՝ պետք է ռեժիմը կատարել։ Հիմնախնդրի երկարատեւ լուծումը հնարավոր է միայն խաղաղ ճանապարհով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո»,- շեշտեց հույն նախարարը։ Նա միաժամանակ հայտարարեց՝ անչափ կարեւոր է, որ միջազգային հանրությունը տարանջատի նրանց, ովքեր կրակի վրա յուղ են լցնում, եւ նրանց, ովքեր կառուցողական մոտեցում են դրսեւորում։ «Պետք է վերջ տալ արտաքին միջամտությանը։ Անկարայի վարքագիծը լուրջ մտավախություններ է առաջացնում»,- հայտարարեց Դենդիասը։ Նա հիշեցրեց, որ Հունաստանն առաջինն է պահանջել ԵՄ-ի արձագանքը հակամարտությանը եւ ԵՄ-ին առաջարկել է կոչ անել դադարեցնել արտաքին խաղացողների միջամտությունը։ Հունաստանում Պոմպեոյի հայտարարությունը գոհունակությամբ են ընդունել։
Հույն նախարարը հիշեցրեց, որ Հունաստանը տեղի ունեցածի հետ կապված Ադրբեջանում իր դեսպանին հետ է կանչել խորհրդակցության համար։ Շարունակելով Թուրքիայի ապակառուցողական պահվածքի թեման՝ նա նշեց, որ գործընկերոջը հայտնել է Միջերկրական ծովում իրավիճակի մասին։ «Սիրիա, Իրաք, Լիբիա․ այդ ամենի հետեւում կանգնած է Թուրքիան»,- արձանագրել է հույն նախարարը։ Նրա խոսքով՝ Հունաստանի դիրքորոշումը հստակ է՝ նա միշտ պատրաստ է երկխոսության հիմնված միջազգային իրավունքի վրա։ «Բայց երկխոսության կոչի փոխարեն, մենք կրկին բախվեցինք Թուրքիայի սադրանքներին։ Ուստի շեշտում ենք՝ Թուրքիայի մասին պետք է դատել գործերով, այլ ոչ թե խոսքով»,- հայտարարեց Նիկոս Դենդիասը։
Նա հայտնեց, որ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանը քննարկել է Կիպրոսի շուրջ իրավիճակը։ Այստեղ եւս Թուրքիան շարունակում է անօրինական գործունեություն կիպրական տնտեսական գոտում եւ առափնյա ջրերում, խախտում է ՄԱԿ բանաձեւը։

В Афинах внимательно следят за развитием ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил находящийся с рабочим визитом в Ереване глава МИД Греции Никос Дендиас на совместной пресс-конференции со своим армянским коллегой Зограбом Мнацаканяном.
Министр отметил, что Греция приветствует Московские договоренности. «Нас беспокоят нарушения перемирия. Позвольте повторить – режим надо выполнять. Длительное решение проблемы возможно только мирным путем под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ», - подчеркнул министр. Одновременно он заявил – очень важно, чтобы мировое сообщество разделяло тех, кто подливает масло и огонь, и тех, кто проявляет конструктивный  подход. «Надо положить конец внешнему вмешательству. Поведение Анкары вызывает серьезные опасения», - заявил министр. Он напомнил, что Греция первой потребовала реакцию ЕС по конфликту и предложила ЕС призвать прекратить вмешательство внешних игроков. Заявление Помпео в Греции восприняли с удовлетворением.
Глава МИД напомнил, что Греция в связи с происходящим отозвала посла в Азербайджане для консультаций. Продолжая тему деструктивного поведения Турции, глава МИД отметил, что сообщил коллеге о ситуации в Средиземноморье. «Сирия, Ирак, Ливия – за всем стоит Турция», - констатировал министр. По его словам, позиция Греции кристально ясна – она всегда готова к диалогу на основании международного права. «Но вместо призыва к диалогу мы вновь столкнулись с провокациями Турции. Поэтому подчеркиваем – о Турции надо судить по делам, а не по словам», - заявил Никос Дендиас.
Он сообщил, что на встречи главы МИД обсудили ситуацию вокруг Кипра. И тут Турция продолжает незаконную деятельность кипрской экономической зоне и прибрежных водах, нарушает резолюцию ООН.