Այսօր Վլադիմիր Բալայանի անվան ջոկատի, զորամիավորման 5 հոգանոց խմբին հաջողվել է հերթական ապացույցը ունենալ եւ աշխարհին ցույց տալ, որ մենք կռվում ենք վարձկանների դեմ: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, կամավորական այս երկու ստորաբաժանումների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Մեր այն 5 հոգիանոց խումբը առավոտյան շատ շուտ կարողացել են գնալ այդ համարձակությանը՝ խախտելով ինձ հետ պայմանավորվածությունը: Երբ որ Ալեքսեյ Բալայանը երեկոյան ինձ զանգել, ասել է, որ առաջներս կան այդ վարձկաններից եւ մենք ուզում ենք գնալ ու ապացույց բերել, ես կատեգորիկ արգելել եմ, ասել եմ՝ ռիսկի չդիմեք: Իսկ առավոտյան արդեն 7-ի կողմերը կապ է հաստատել, ասել է՝ մեկին գերեվարել ենք, մեկին էլ հնարավորություն ունենք գերեվարելու: Ես ասացի՝ այդ հնարավորությունն էլ չօգտագործեք, որովհետեւ ձեր կյանքը շատ ավելին է, քան ցանկացած վարձկան գերելը: Դրա համար այդ 5 հոգուն ուզում եմ պարգեւատրել հիմա»,-ասաց նա:
Ռազմական գործողությունների ընթացքում, ԱՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ քաջության և արիության համար, նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Մարտական խաչ առաջին աստիճանով պարգևատրեց Վլադիմիր Բալայանի անվան կամավորական ջոկատի անդամներ Ալեքսեյ Բալայանին (Վլադիմիր Բալայանի որդուն): Մարտական խաչ 2-րդ աստիճանի շքանշանով բարգեւատրվեցին Արմեն Բաղունցը, Արթուր Մնացականյանը (Ներքին հոռաթաղի գյուղապետ), Հարութ Խաչատրյանը, Գարիկ Գալստյանը:
«Դուք առաջադրանքները փայլուն կատարել ենք, դեռ ունենք անելիքներ, դեռ շարունակելու եք:  10 մլն ազգը նայում է ձեզ, ուզում եմ ոգեւորեք բոլորին: Ունենք լեգենդար հրամանատարներ, գեներալներ: Մենք ունենք հրամանատար, ունենք դիվիզիայի հրամանատարներ, բայց ունենք նաեւ ձեզ նման աշխարհազոր, կամավորականներ, խորանհվում եմ բոլորիդ առջեւ»,-ասաց Արցախի նախագահը:
Նշենք, որ միջացառմանը մասնակցում էին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, Արցախի ՊԲ հրամանատար Միքայել Արզումանյանը:

Сегодня группе из 5 человек отряда имени Владимира Балаяна удалось получить еще одно доказательство того, что мы воюем с наемниками. Об этом заявил на встрече с азартамартиками добровольческих отрядов имени легендарных командиров первой Арцахской войны Владимира Балаяна и Шагена Мегряна президент Карабаха Араик Арутюнян.
«Эти 5 человек рано утром, нарушив договоренность со мной, пошли на смелый поступок. Когда вечером Алексей Балаян позвонил мне, то сказал, что впереди они видят наемников и хотят их захватить, чтоб иметь под рукой соответствующие доказательства. Я категорически запретил им это делать, заявив, чтоб они не рисковали. И вот утром примерно в 7 часов мне уже сообщили о том, что взяли в плен наемника, при этом добавив, что есть возможность взять и второго террориста. Я сказал, что не нужно использовать эту возможность, поскольку ваша жизнь гораздо дороже пленения любого наемника. Вот почему я сейчас хочу наградить этих 5 человек», - заявил Арутюнян.
За исключительное мужество и стойкость, проявленные в ходе боевых действий  при защите государственной границы Арцаха, Араик Арутюнян наградил члена отряда добровольцев имени Владимира Балаяна Алексея Балаяна (сына Владимира Балаяна) орденом «Боевой крест» первой степени. Другие члены отряда - Армен Багунц, Артур Мнацаканян (глава села Неркин Горатах), Арут Хачатрян, Гарик Галстян награждены орденом «Боевой крест» второй степени.
Отметим, что на мероприятии присутствовали и вице-премьер Армении Тигран Авинян, командующий АО Арцаха Микаел Арзуманян.