Ադրբեջանական կողմը շարունակում է իր մշտական սադրիչ վարքագիծը, որի ցցուն օրինակներից են վերջին օրերի նրանց գործողությունները Խծաբերդի ու Բերդաձորի հատվածներում: Այս մասին իր ուղերձում նշել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Պաշտպանության բանակի զինծառայողների եւ ռուս խաղաղապահների կողմից կանխվել են ադրբեջանական զինծառայողների տարբեր սադրանքներ, իսկ երեկ երեկոյան նրանց դուրս են մղել Շուշիի Հին շեն գյուղի մերձակայքից: Այս օրերին Բերդաձորի ուղղությամբ ոչ մի անձ չի տուժել, իսկ հակառակորդին թույլ չի տրվել մուտք գործել որեւէ բնակավայր:
Ցավոք, Խծաբերդի ուղղությամբ մեր մի քանի տասնյակ զինծառայողներ գերի են ընկել ադրբեջանական կողմին, եւ այժմ պաշտպանության նախարարությունը պարզում է բոլոր հանգամանքները: Ես անձամբ հետեւողական եմ լինելու, որ այս միջադեպի մեղավորները ենթարկվեն իրավական պատասխանատվության: Նրանց արագ ու անվտանգ վերադարձը Հայրենիք պետք է լինի բոլորիս առաջիկա ջանքերի կիզակետում, եւ արդեն իսկ քայլեր ենք ձեռնարկում այդ ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության ստանձնած խաղաղապահ մանդատն Արցախում՝ ակնհայտ է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների ու ձեւավորված շփման գծի խախտումները հստակ անհարգալից վերաբերմունք է Ռուսաստանի եւ՛ միջնորդական ջանքերի, եւ՛ խաղաղապահ մանդատի նկատմամբ: Ուստի, Հայաստանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ միասին աշխատում ենք ռուսական կողմի հետ, որպեսզի համատեղ կանխենք ադրբեջանական սադրանքները, իսկ Պաշտպանության բանակը, իհարկե, զուգահեռաբար կատարում է իր պարտականությունները եղած հնարավորությունների սահմաններում»:

The Azerbaijani side continues its persistent provocative behavior, one of the examples of which is their recent actions in the Khtsaberd and Berdadzor [villages’] sections. Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Haroutyunyan stated this in his address on Wednesday.
"The [Artsakh] Defense Army servicemen and Russian peacekeepers have prevented various provocations by Azerbaijani servicemen, and last night they were driven out of the vicinity of the village of Hin Shen in Shushi [Region]. No one was affected in the direction of Berdadzor these days, and the adversary was not allowed to enter any settlement.
Unfortunately, several dozen of our servicemen have fallen prisoner to the Azerbaijani side in the direction of Khtsaberd, and now the Ministry of Defense is clarifying all the circumstances. I will personally be consistent so that the perpetrators of this incident be held legally liable. Their [the aforesaid Armenian soldiers’] quick and safe return to the Homeland shall be the focus of the forthcoming efforts of us all, and we are already taking steps in that direction.
Together with the military-political leadership of the Republic of Armenia, we are working with the Russian side to jointly prevent Azerbaijani provocations; and the Defense Army, of course, is fulfilling its duties in parallel," the Artsakh President added in particular.