Նիկոլ Փաշինյանը, օգտագործելով ամեն հնարավոր վարչական ռեսուրս, շանտաժի ենթարկելով մարդկանց, փորձում է մարդկանց բերել երթի մասնակցության։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, «Եռաբլուր» պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ռազմինֆո» կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը։
«Իշխանությունը օգտագործում է վարչական ռեսուրս, շանտաժով փորձում է մարդկանց բերել իրենց երթին մասնակցության: Պատերազմից օրեր անց, Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը փորձեցին քաղաքացիական բախումներ հրահրել և այսօր նորից փորձում են նման քայլի գնալ, փորձում են Մեդիատեռոր բառն օգտագործեցին. այսօր համար մեկ տեռորիստը Նիկոլ Փաշինյանն է: Մեդիատեռորիստը Հայաստանում, մեդիաշանտաժիստը, ընդհանրապես՝ շանտաժիստը Նիկոլ Փաշինյանն է, ու  քանի դեռ այդ մարդը իշխանության է, զբաղեցնում է այդ վարչապետի աթոռը, Հայաստանի ազատ անկումը միայն ու միայն շարունակվելու»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը։
Կարեն Վրթանեսյանի կարծիքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի այցը Եռաբլուր սադրանք և նա փորձում է քաղաքական կապիտալ հավաքել այն մարդկանց վշտերի հաշվին, որոնց հարազատների մահվան համար մեղավոր է հենց ինքը։
«Կորուստների,  զոհերի, խեղված ճակատագրերի մեղավորը լկտիաբար փորձում է քաղաքական կապիտալ հավաքել, իր անձնական իշխանության համար՝ շահագործել մարդկանց վիշտը, այն մարդկանց, որոնց հարազատների մահվան համար մեկ մեղավորն ինքն է։ Իշխանությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի բերի բախումների։ Նիկոլ Փաշինյանի այցը Եռաբլուր սադրանք է։ Իրենք այդպես էլ չդարձան իշխանություն, իրենք մնացին ընդդիմություն հին իշխանություններին։ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է իրեն պահել՝ որպես ռադիկալ ընդդիմադիր, ու ինչ է անում՝ խփում է պետականությանը, խփում է հասարակությանը, քանդում է բոլոր քաղաքական, պետական, հանրային ինստիտուտները և փորձում է դրա հաշվին դեռ այդ աթոռին կառչած մնալ»,- նշեց Վրթանեսյանը
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ սահմանային ճշգրտումներով կանխվում է հնարավոր ռազմական էսկալացիան Սյունքի ուղղությամբ, Վրթանեսյանը նկատեց, որ կարող է նաև պնդել, որ հանձնում է Երևանը, ինչ-որ այլ ռազմական էսկալացիա կանխելու նպատակով։
«Նույն հաջողությամբ կարող է պնդել, որ Երևանը հանձնում է, որպեսզի կանխի ինչ-որ հնարավոր ռազմական էսկալացիա: Ադրբեջանի ախորժակն անսահման է: Միֆ ստեղծեցին, թե դադարեցրին պատերազմը, բայց դրանից հետո էլ մենք ունենք զոհեր, 70-ից ավել մարդ, որոնց ճակատագիրն այժմ անհայտ է։ Պատերազմը չի կանգնել, կապիտուլյացիան շարունկավում է, շարունակվում է անգամ իր դիրքի դասալքությունը։ Երեկ, երբ Հայաստանը պետք է ներկա լիներ ԱՊՀ երկրների խորհրդի նիստին, Նիկոլ Փաշինյանը չկար, իսկ Իլհամ Ալիևը Հայաստանի հասցեին ինչ ուզում ասում էր։ Շատ լավ հասականլով, որ միջազգային ասպարազում ինքն արդեն զրո է, որ իրեն ոչ մեկը որպես հավասարի չեն վերաբերում։ Մենք նորանկախ պետությունն ենք, ինչպես և Ադրբեջանը և մեր սահմաննները Ադրբեջանի և բոլոր հարևանների հետ, պետք է ամրագրենք պայմանագրերով ոչ թե ԽՍՀՄ քարտեզներով։ Այսօր պատերազմի ավարտի 40-րդ օրն է, բայց մենք չգիտենք մեր զոհվածների անունները, չգիտենք անհետ կորածների և գերիների թիվը։ Նման պատկեր, երբ պետական մակարդակով թաքցնում էին կորուստները, այսօր, ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները մոտեցել են Ադրբեջանի խայտառակ դիկտատուրական գործելաոճին»,- ավելացրեց Կարեն Վրթանեսյանը։
Նշենք, որ Հայաստանում եւ Արցախում դեկտեմբերի 19-ից եռօրյա սուգ է: Այսօր ժամը 13:00-ին տեղի կունենա հիշատակի սգո երթ Հանրապետության հրապարակից «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, որին կմասնակցի նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: «Եռաբլուրում» են հավաքվել բազմաթիվ ազատամարտիկներ եւ նշում են, որ թույլ չեն տալու, որ «դավաճանը մուտք գործի «Եռաբլուր»:

Никол Пашинян, используя все возможные административные ресурсы, шантажируя людей, пытается вовлечь людей в ряды участников шествия. Об этом заявил в беседе с журналистами в пантеоне «Ераблур» 19 декабря координатор сайта «Разминфо» Карен Вртанесян.
«Власть использует административный ресурс, шантажом пытается вовлечь людей в ряды участников шествия. Через несколько дней после войны Пашинян и его команда попытались спровоцировать гражданские столкновения и сегодня пытаются пойти на подобный шаг. Они использовали слово «медиатеррор», но сегодня террорист номер один – это Никол Пашинян. И пока он у власти, пока он занимает кресло премьер-министра свободное падение Армении будет только и только продолжаться», - заявил Вртанесян.
На его взгляд, визит Никола Пашиняна в Ераблур – провокация. «Виновник потерь, жертв, сломленных судеб нагло пытается набрать политический капитал, эксплуатировать горе людей для своей личной власти, людей, в гибели родных которых виноват он сам. Власть делает все для того, чтобы были столкновения. Визит Пашиняна в «Ераблур» - провокация. Они так и не стали властью, они так и остались в оппозиции к старой власти. Никол Пашинян продолжает вести себя как радикальный оппозиционер, и то, что делает - бьет по государству, бьет по обществу, разрушает все политические, государственные и общественные институты, а также пытается за счет этого удержаться в своем кресле», - сказал оппозиционер.
Касаясь заявления Никола Пашиняна о том, что корректировка границ предотвращает возможную военную эскалацию в направлении Сюника, Вртанесян отметил: «С таким же успехом он может заявить, что Ереван сдается, чтобы предотвратить какую-то там возможную военную эскалацию. Аппетит Азербайджана безграничный. Создали миф, что вот, мол, война прекратилась, но и после этого у нас есть жертвы, свыше 70 человек, судьбы которых неизвестны. Война не остановилась, капитуляция продолжается. Вчера состоялось заседание Совета глав государств СНГ, Пашиняна там не было , а Ильхам Алиев что только не сказал в адрес Армении.
Он прекрасно понимает, что на международной арене он уже ноль, что к нему никто не относится как к равному. Мы - новое независимое государство, как и Азербайджан, наши границы со всеми соседями должны фиксироваться договорами, а не картами СССР. Сегодня 40-й день окончания войны, но мы до сих пор не знаем имен наших погибших, не знаем количество пропавших без вести и попавших в плен», - заключил оппозиционер.
Отметим, что в Армении и Арцахе с 19 декабря объявлен трехдневный траур. Сегодня с Площади Республики в Ереване стартует траурное шествие к пантеону «Ераблур», в котором примут участие и премьер-министр Никол Пашинян, другие должностные лица Армении. В «Ераблуре» собрались и многочисленные азатамартики, родственники погибших военнослужащих, которые не хотят, чтобы глава кабмина вошел на территорию пантеона.