Ադրբեջանական կողմը եւ այլ հետաքրքրված կողմերը բաց չեն թողնում Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումները եւ մենք պետք է շատ զգույշ լինենք, նաեւ որոշ գործիչներ պետք է զգույշ լինեն, որովհետեւ տարբեր ամպագորգոռ հայտարարություններ, օրինակ, կարող են ազդել գերիների փոխանակման հարցի վրա: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 29-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Հայտարարություններ, որ մենք հեսա մտնում ենք, օրինակ, Աղդամը վերցնենք: Որեւէ նման հայտարարություն հղի է հետեւանքներով»,-ասաց նա:
Հարցին, թե արդյոք ակնարկում է Վիտալի Բալասանյանին, ով օրերս հայտարարել էր, թե հետ ենք վերցնելու Ասկերանն ու Հադրութը, Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց. «Երբ ես մի բան եմ ուզում ասել, ասում եմ, իսկ եթե չեմ ուզում անուն ֆիքսել, չեմ անում դա»:

The Azerbaijani side and other interested parties are following the domestic political developments in Armenia, and we Armenians, as well as certain figures need to be very careful because various pompous statements may have an impact on the solution to the issue related to the exchange of captives. This is what Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan told reporters today.
“One of those statements is the statement that Armenia will go and seize Aghdam. This can lead to consequences,” he added.
Asked if he was referring to Vitaly Balasanyan who recently declared that Armenians will retrieve Askeran and Hadrut, Simonyan said if he doesn’t want to specify the name of a particular person, he doesn’t.