Սյունիքում շուտով կսկսվի Ադրբեջանի հետ սահմանի դելիմիտացիան: Այս մասին ԱԺ նիստում հայտարարեց ՀՀ փոխվաչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Փոխվարչապետի վստահեցմամբ՝ սահմանամերձ հատվածներում, որոնցով անցնում է Գորիսից Կապան տանող ճանապարհը, եւ որոնք մասամբ են անցել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, այժմ անվտանգ են:
«Ճանապարհները վերահսկվում են հայ եւ ռուս սահմանապահների կողմից, եւ մինչ օրս որեւէ արտակարգ իրավիճակ տեղի չի ունեցել: Սահմանապահների տեղակայման գործընթացը գրեթե ավարտվել է: Դրանից հետո մենք պետք է սկսենք բովանդակային բանակցություններ վերջնական դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի հարցով»,-հայտնեց Ավինյանը:
Փոխվարչապետը նաեւ հայտնեց, որ բանակցությունների ընթացքում, որոնք խոստանում են շարունակական լինել, անվտանգությունը հերթական անգամ կվերագնահատվի: Այնուամենայնիվ տվյալ փուլում, Ավինյանի կարծիքով, հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով բավական անվտանգ է:

В Сюникской области Армении в скором времени начнется делимитация границы с Азербайджаном. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 20 января вице-премьер Тигран Авинян, отвечая на вопросы депутатов.
По заверению вице-премьера, на приграничных участках, по которым пролегает дорога из Гориса в Капан, и которые частично перешли под контроль Азербайджана, в настоящее время безопасно.
«Дороги контролируются армянскими и российскими пограничниками, и до сих пор не возникало никаких экстренных ситуаций. Процесс размещения пограничников почти завершился. Далее нам предстоит перейти к содержательным переговорам по окончательной делимитации и демаркации границы», - сообщил Авинян.
Кроме того, как отметил вице-премьер, в ходе переговоров, которые обещают быть продолжительными, среда безопасности в очередной раз будет переоценена. Тем не менее, на данном этапе, по мнению Авиняна, на всем протяжении армяно-азербайджанской границы довольно безопасно.