Սյունիքում շուտով կսկսվի Ադրբեջանի հետ սահմանի դելիմիտացիան: Այս մասին ԱԺ նիստում հայտարարեց ՀՀ փոխվաչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Փոխվարչապետի վստահեցմամբ՝ սահմանամերձ հատվածներում, որոնցով անցնում է Գորիսից Կապան տանող ճանապարհը, եւ որոնք մասամբ են անցել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, այժմ անվտանգ են:
«Ճանապարհները վերահսկվում են հայ եւ ռուս սահմանապահների կողմից, եւ մինչ օրս որեւէ արտակարգ իրավիճակ տեղի չի ունեցել: Սահմանապահների տեղակայման գործընթացը գրեթե ավարտվել է: Դրանից հետո մենք պետք է սկսենք բովանդակային բանակցություններ վերջնական դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի հարցով»,-հայտնեց Ավինյանը:
Փոխվարչապետը նաեւ հայտնեց, որ բանակցությունների ընթացքում, որոնք խոստանում են շարունակական լինել, անվտանգությունը հերթական անգամ կվերագնահատվի: Այնուամենայնիվ տվյալ փուլում, Ավինյանի կարծիքով, հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով բավական անվտանգ է:

Delimitation of the border with Azerbaijan will begin soon in Syunik Province. This is what Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan said in response to deputies’ questions during today’s question-and-answer session with government officials in parliament.
According to Avinyan, the borderline sectors through which the Goris-Kapan road passes and which are partially under the control of Azerbaijan are still safe.
“The roads are under the control of Armenian and Russian border guards, and there hasn’t been an emergency situation to this day. The deployment of border guards is almost over. Afterwards, we need to launch substantive talks over final delimitation and demarcation,” Avinyan added.
The Deputy Prime Minister also informed that security will be reassessed again during the talks which promise to be ongoing, but added that, in this stage, it is rather safe along the entire length of the Armenian-Azerbaijani border.