Նախ հանրային քննարկման, ապա փետրվարին շրջանառության մեջ ենք դնելու Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 26–ին, Ազգային ժողովում «Իմ քայլը» խմբակցության նիստից հետո, լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը։
«Երբ դեռ 1.5 տարի առաջ ծրագրում էինք ընտրական բարեփոխումները, գաղափար կար, որ հիմնական մասին կանդրադառնանք սահմանադրական փոփոխություններից հետո, որովհետեւ ընտրակարգում կան դրույթներ, որոնք կարգավորված են Սահմանադրությամբ, հետեւաբար հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սահմանադրական փոփոխությունները դեռ տեղի չեն ունեցել, բայց Ընտրական օրենսգրքի փաթեթը, մեծ հաշվով, պատրաստ է, այդ հարցն էինք քննարկում, թե արդյո՞ք մենք փորձենք Ազգային ժողովում որոշակի Սահմանադրական փոփոխություններ կատարենք, իհարկե, այն, հոդվածների մասով, որոնք Ազգային ժողովի լիազորությունների տիրույթում են»,– ասաց նա։
Հարցին, թե արդյոք քննարկվել է ԱԺ–ին ինքնալուծարման հնարավորություն տալու գաղափարը, Համազասպ Դանիելյանը նշեց, որ նաեւ այդ հարցն է քննարկվել. «Տարբեր գաղափարներ են, մեկ կետ չէ, բազմաթիվ կետեր են՝ արտահերթ ընտրությունների ժամկետների հետ կապված, որոնք նույնպես Սահմանադրության մաս են կազմում եւ այդ ժամկետները խիստ կարճ էր։ Այն պարագայում, երբ արտահերթ ընտրություն է իրականցվում, քարոզարշավի համար նախատեսված ժամանակահատվածն ըստ էության կարճ է, հատկապես փոքր եւ նոր ուժերին իրենց տեսակետները ներկայացնելու համար, հետեւաբար սրա անհրաժեշտությունը կա, բայց արդյո՞ք Սահմանադրական այդ փոփոխությունները կարող ենք անել ԱԺ–ում, պետք է ասեմ, որ սա միայն «Իմ քայլը»-ի որոշելիքը չէ: Նման փոփոխությունը պահանջում է առնվազն 88 ձայն, հետեւաբար նաեւ ընդդիմությունը պետք է իր տեսակետը հայտնի: Մենք դեռ շատ վաղ փուլում ենք, որ կարողանամ որեւէ հստակ տեղեկատվություն հայտնել»,– ասաց նա։

We will hold a public discussion and then place the draft amendments to the Electoral Code into circulation in February. This is what deputy of the My Step faction of the National Assembly of Armenia Hamazasp Danielyan told reporters after the faction’s session today.
“When we were planning the electoral reforms one-and-a-half years ago, we expressed the idea that we would touch upon the main part after the constitutional amendments since there are provisions in the electoral procedure that are regulated by the Constitution, and taking into consideration the fact that the Constitution hadn’t been amended yet and the package of the Electoral Code was mostly ready, we were considering the question whether we should try to make certain constitutional amendments in parliament,” he said.
Asked if the faction had considered the idea of providing the National Assembly with the opportunity to self-dissolution, Danielyan stated that this was also considered during the session. “When snap elections are held, the period for campaigning is, in essence, short, especially for small and new forces to present their viewpoints. Consequently, there is a need for self-dissolution, but can the constitutional amendments be made in parliament? This isn’t only up to the My Step faction to decide. The amendment requires at least 88 votes. Consequently, the opposition also has to express its views,” he said.