Վերջին շրջանի աղմկահարույց վերնագրերից մեկը այն մասին է, թե ես իբր հայտարարել եմ, որ Շուշին հայկական քաղաք չէ։
Այս մասին Ֆեյսբուքում «Շուշիի մասին» վերնագրով ուղիղ եթերի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ուղիղ մեջբերելով նաև ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ Շուշիի մասին իր հայտարարությունը․ «Ընդհանրապես չի եղել քննարկման այնպիսի մի տարբերակ ոչ միայն հիմա, ընդհանրապես բանակցային գործընթացի ողջ ընթացքում, որ Ադրբեջանի փախստականները Շուշի չվերադառնան, իսկ Շուշին հակամարտությունից և ազատագրումից առաջ ունեցել է 90 և ավելի տոկոս ադրբեջանական բնակչություն։ Այսինքն՝ դուք ուզում եք ասել, որ 90 և ավելի տոկոս ադրբեջանցի բնակչություն ունեցող Շուշի քաղաքը հայկակա՞ն է իր այդ կարգավիճակով»։
Վարչապետի խոսքով՝ այս արտահայտությունը օգտագործելով՝ ոմանք ասում են, թե ինքը պնդել է, որ Շուշին հայկական քաղաք չէ։
Նա հիշեցրեց, որ ինքն այդ թեմային անդրադարձել է՝ պատասխանելով պատգամավորներից մեկի հարցին, թե Ռուսաստանի նախագահը առաջարկել է շատ ավելի շահեկան պայմաններով կանգնեցնել պատերազմը՝ Շուշին մնալով հայկական վերահսկողության ներքո։
«Հայկական է իր այդ կարգավիճակով արտահայտությամբ ես պատասխանել եմ պատգամավորի՝ Շուշին, մնալով մեր վերահսկողության ներքո պատերազմը կանգնեցնելու պայմաններում։ Ինչի՞ մասին է խոսքը։ Դուք գիտեք, որ պատերազմի ընթացքում եղել է պատերազմը կանգնեցնելու տարբերակների մասին խոսակցություն, և երբ ադրբեջանական կողմը նաեւ այլոց շարքում պայման է առաջադրել Շուշի քաղաք ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի վերաբերյալ։ Ըստ էության, խոսքը վերաբերում էր 92 թվականի ժողովրդագրական ստատուս-քվոն վերականգնելու հնարավորության մասին։ Երբ մենք արդեն համաձայնել էինք, որ պետք է պատերազմը կանգնեցնել, առաջ եկավ նոր պայման, որ Շուշի քաղաք պետք է վերադառնան Ադրբեջանի փախստականները՝ 1992 թվականի՝ այսինքն Շուշիի ազատագրումից առաջ գոյություն ունեցած ստատուս քվոյի համաձայն։ Իսկ այդ ստատուս քվոյի համաձայն՝ 92թ․ արձանագրության համաձայն, այն, ինչ որ առաջարկվում էր, ըստ էության առաջարկվում էր, ոչ թե ըստ էության, այլ ուղիղ առաջարկվում էր, որ մենք արձանագրենք, որ Շուշի քաղաքում պետք է լինի 90 եւ ավելի տոկոս ադրբեջանական բնակչություն, ավելի կոնկրետ՝ 96 տոկոս՝ 92 թվականի ստատուս քվոյով»,-         ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ երբ վերոնշյալ փաստը պարզ դարձավ, իրեն շատերը հրապարակային մեղադրում էին, որ տարբերակ է եղել, որ Շուշին կարգավիճակով մնա հայկական, բայց ինքն այդ հնարավորությունը չի օգտագործել։
«Ես արձագանքել եմ այդ իրողությանը, թե այդ ովքեր են եւ ինչպես են համարում, որ երբ Շուշիում լինի 96 տոկոս ադրբեջանական բնակչություն, իր այդ կարգավիճակով քաղաքը համարվի հայկական վերահսկողության ներքո, ինչպես պատգամավորն է հարցնում»,- ընդգծեց Փաշինյանը՝ մեջբերելով պատգամավորի հարցը․ «Ռուսաստանի նախագահը Ձեզ առաջարկել է շատ ավելի շահեկան պայմաններով կանգնեցնել պատերազմը՝ Շուշին մնալով մեր վերահսկողության ներքո, ինչին ես պատասխանում եմ, որ պատերազմը կանգնեցնելու այդ պայմանը Շուշիի վերաբերյալ կոնտեքստում, 90 և ավելի տոկոս ադրբեջանական բնակչություն ունենալն էր։ Եվ Շուշի քաղաքը հայկակա՞ն է իր այդ կարգավիճակով՝ խոսքը իր ընթացիկ կարգավիճակի մասին է, ոչ թե ծագումնաբանության, այսինքն՝ մենք պատմական հարց չենք քննարկել, թե ով է հիմնադրել Շուշին, ովքեր են ապրել Շուշիում 20-րդ դարի սկզբին։ Քննարկել ենք մի կոնկրետ իրավիճակ, երբ պատերազմը կանգնեցնելու պայման է առաջադրվել ադրբեջանցի փախստականների վերադարձը Շուշի՝ 1992 թվականին առկա ժողովրդագրական իրավիճակի եւ ստատուս-քվոյին համապատասխան։ Որևէ կերպ չէր կարելի համարել, որ 96 տոկոս ադրբեջանական բնակչություն կա Շուշիում՝ առանց ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտման, և մենք կարող ենք ասել, որ այն գտնվում է հայկական վերահսկողության ներքո»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ կրկին պնդելով, որ տեղի է ունեցել լրատվական մանիպուլյացիա։
Հիշեցնենք, որ Շուշիի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը բուռն արձագանք գտավ հասարակության շրջանում։ Փաշինյանին քննադատեցին Շուշիի հայկականությունը կասկածի տակ դնելու եւ նման հայտարարությամբ ապագայում միջազգային ատյաններում հայկական կողմի համար դժվարություններ հարուցելու համար։ Նշենք, որ այդ հայտարարությունից հետո ադրբեջանական մամուլը ողողված էր Նիկոլ Փաշինյանի խոսքի մեջբերումներով Շուշիի վերաբերյալ։

One of the recent scandalous headlines is that I allegedly stated that Shushi is not an Armenian city. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated this Saturday during a live broadcast on Facebook, entitled "About Shushi," also directly quoting his statement during the recent parliament-government question and answer session that, "There has never been such an option of discussion, not only now, but during the whole negotiation process, that the refugees from Azerbaijan do not return to Shushi, and Shushi had 90 and more percent of Azerbaijani population before the [Nagorno-Karabakh (Artsakh)] conflict and the liberation; that is, do you mean to say that the city of Shushi, with a population of 90 and more Azerbaijanis, is Armenian in its status?”
According to the PM, using this expression, some say that he claimed that Shushi is not an Armenian city. Pashinyan noted that he had referred to that topic while answering the question of one of the MPs that the Russian president had proposed to stop the recent Artsakh war in much more favorable conditions for the Armenian side, and Shushi would remain under Armenian control.
"During the war, there was talk of options for stopping the war, and the Azerbaijani side posited a condition for the return of Azerbaijani refugees to the city of Shushi. In fact, it was about the possibility of restoring the demographic status quo in [19]92. When we had already agreed that we should stop the war, a new condition arose that the Azerbaijani refugees shall return to the city of Shushi in accordance with the status quo that existed in 1992," Pashinyan said.
He added that when the above-mentioned fact became clear, many people publicly accused him that there was an option for Shushi to remain Armenian in status, but he did not make use of that opportunity.
"I have responded to the reality of who and how they think that when there will be a 96 percent Azerbaijani population in Shushi, the city with that status will be considered under Armenian control, as the MP says," Pashinyan emphasized.
According to the Armenian PM, the condition for stopping the war in the context of Shushi is to have 90 and more percent of Azerbaijani population.
"It is about its current status, not about the origin; that is, we have not discussed a historical issue. We discussed a specific situation when the return of Azerbaijani refugees to Shushi in accordance with the demographic status quo existing in 1992 was proposed as a condition for stopping the war. In no way could it be considered that there is a 96 percent Azerbaijani population in Shushi without clarifying the status of Nagorno-Karabakh and we can say that it is under Armenian control," said Nikol Pashinyan.