Ամբողջ գործընթացը հրեշավոր ծրագրի կարեւոր օղակն է: Այս մասին փետրվարի 2-ին ընթացող նիստին ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով ամբաստանյալ, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը:
Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, Գեւորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը միջնորդություն էր ներկայացրել դատավոր Աննա Դանիբեկյանի ինքնաբացարկի պահանջով:
Գեւորգյանը հայտարարեց, որ «ամբողջ գործընթացը հասարակությունը սեւերի եւ սպիտակների բաժանելու հրեշավոր ծրագրի կարեւոր օղակը եւ անցյալը վարկաբեկելու փորձ է»: Այդ պահին դատավորն ընդհատեց նրա ելույթը` խնդրելով նիստը քաղաքական գործընթացի չվերածել:
«Ծրագրի հիմնական մասը բանակը որպես գլխավոր մեղավոր «նշանակելն» է...», - շարունակեց Գեւորգյանը, ինչից հետո դատավորը կրկին միջամտեց: Ինչ-որ ժամանակ Գեւորգյանը եւ դատավորը միաժամանակ էին խոսում: Արդյունքում, դատավորը թույլ տվեց նրան արտահայտվել միջնորդության վերաբերյալ եւ խնդրեց այլ տեղում քաղաքական հայտարարություններ անել. դատարանը քաղաքական հարցերով չի զբաղվում:
Այդպես էլ արտահայտվելու հնարավորություն չստանալով` Արմեն Գեւորգյանը դատարանն անօրինական անվանեց եւ հրաժարվեց խոսել:
Կարճ դադարից հետո Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը բողոքարկեց դատավորի գործողությունները` նշելով, որ արդյունքում հանդիպման մասնակիցները չլսեցին Արմեն Գեւորգյանի դիրքորոշումը: Արդյունքում, մյուս ամբաստանյալների պաշտպանությունը եւս զրկված է իրենց գիծը արդյունավետ կառուցելու հնարավորությունից: Հաշվի առնելովգործընկերոջ կողմից թվարկված դատավորի ինքնաբացարկի պատճառները` Պողոսյանը նշեց, որ դատավոր Դանիբեկյանը չի կարող օբյեկտիվ եւ անկողմնակալ լինել Արմեն Գեըորգյանի նկատմամբ: Այդ կապակցությամբ Պողոսյանը օրինակներ բերեց իր սեփական պրակտիկայից, երբ դատավորները, իրենց օբյեկտիվության կապակցությամբ հիմնավոր կասկածներ հարուցող հանգամանքների ճնշման տակ, ինքնաբացարկ են հայտնել:
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանն իր խոսքը սկսեց տեխնիկական խնդրի մասին հիշատակումից` բոլոր ամբաստանյալների եւ պաշտպանական կողմի համար մի բարձրախոս է, ինչը հաճախ չլսվելու պատճառ է դառնում: Ի դեպ, փաստաբանն այս հանգամանքը կողմնակալ վերաբերմունքի դրսեւորումներից մեկն անվանեց: «Ես գլխի եմ ընկնում այն մասին, ինչ ուզում էր ասել Արմեն Գեւորգյանը, կարծում եմ` Դուք եւս: Բայց Դուք թույլ չտվեցիք նրան արտահայտվել եւ ցույց տալ իր կապն այս գործի հետ: Դուք իսկապես սուբյեկտիվ եք»,- ասաց փաստաբանը:
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները նույնպես աջակցեցին իրենց գործընկերոջը:
Փաստաբանների հայտարարություններից հետո դատավոր Դանիբեկյանն Արմեն Գեւորգյանին երկրորդ անգամ խոսելու հնարավորություն տվեց: Նա հրաժարվեց՝ հայտարարելով, որ գործ չունի այս դատարանի հետ:
Դատախազներ Գեւորգ Բաղդասարյանը եւ Պետրոս Պետրոսյանը դեմ արտահայտվեցին միջնորդությանը: Բաղդասարյանի կարծիքով` դատարանն ընդհանրապես չպետք է քննի միջնորդությունը: Պետրոսյանը հայտարարեց, որ արդեն բազմաթիվ նմանատիպ «անբովանդակ» միջնորդություններ են ներկայացվել. նպատակը դատավարությունը փակուղի մտցնելն է: «Մենք միջնորդում ենք պաշտպանության կողմից իրենց իրավունքները չարաշահելու արձանագրման եւ միջնորդությունն առանց քննության թողնելու, ինչպես նաեւ նման միջնորդությունների քանակը սահմանափակելու մասին»,- ասաց դատախազը:

Весь процесс является важным звеном чудовищной программы. Об этом заявил бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян, подсудимый по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других, выступая на заседании 2 февраля.
Как сообщалось ранее, адвокат Геворкяна, Эрик Алексанян, представил ходатайство о самоотводе судьи Анны Данибекян.
Взял слово, Геворкян заявил: Весь процесс является важным звеном чудовищной программы по разделу общества на черных и белых и попытка скомпрометировать прошлое. На этом месте судья прервала выступление, попросив не превращать заседание в политический процесс.
«Основная часть программы назначить армию главным виновным в…», - продолжил Геворкян.  Тут вновь вмешалась судья. Какое-то время Геворкян и судья говорили одновременно. В итоге судья позволила высказаться по поводу ходатайства, а политические заявления попросила делать в ином месте. Суд политическими вопросами не занимается.
Так и не добившись возможности высказаться, Армен Геворкян назвал суд незаконным и отказался говорить.
После непродолжительного перерыва адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян опротестовал действия судьи, заявив, что в итоге участники заседания не услышали позицию Армена Геворкяна. В итоге, защита других подсудимых также лишена возможности эффективно строить свою линию. Учитывая перечисленные коллегой причины самоотвода судьи, Погосян констатировал, что судья Данибекян не может быть объективной и беспристрастной в отношении Армена Геворкяна. В этой связи, Погосян привел примеры из собственной практики, когда судьи под давлением обстоятельств, вызывающих обоснованные сомнения в их объективности, брали самоотвод.
Адвокат бывшего министра обороны Сейрана Оганяна, Карен Межлумян, начал выступление с упоминания технической проблемы – на всех подсудимых и защиту один микрофон, что нередко становится причиной неуслышанности. Кстати, адвокат это обстоятельство указал как одно из проявлений необъективного отношения. «Что хотел сказать Армен Геворкян – я догадываюсь, думаю, и Вы тоже. Но Вы не дали ему высказаться и продемонстрировать связь с этим делом. Вы действительно субъективны», - заявил адвокат.
Адвокаты Роберта Кочаряна также поддержали коллегу.
После заявлений адвокатов судья Данибекян предоставила Армену Геворкяну вторую возможность высказаться. Он отказался, заявив, что с этим судом дела не имеет.
Прокуроры Геворк Багдасарян и Петрос Петросян высказались против ходатайства. По мнению Багдасаряна, суд вовсе не должен рассматривать ходатайство. Петросян заявил, что уже представлено множество аналогичных «бессодержательных» ходатайств, цель загнать в тупик судебный процесс.  «Мы ходатайствуем о констатации злоупотребления стороной защиты своих прав и оставить ходатайство без рассмотрения, а также ограничить число таких ходатайств», - заявил прокурор.