Հայաստանի իշխանությունները ձախողեցին Ադրբեջանից գերիներին վերադարձնելու գործը: Այս մասին «Հայելի» ակումբին տված հարցազրույցում ասաց իրավաբան, Սահմանադրության փորձագետ Գոհար Մելոյանը:
Փորձագետը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ենթադրում է, որ «կողմերը կանգ են առնում այնտեղ, որտեղ հասել են», եւ վերադարձնում գերիներին: Երկուսն էլ տեղի չունեցան: Ընդ որույմ, այն, որ գերիները դեռ չեն վերադարձվել, Հայաստանի իշխանությունների ահռելի մեղքն է: Այս մասին ասել է նաեւ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը վերջերս կայացած մամուլի ասուլիսին` նշելով, որ հայկական կողմը չի փոխանցել գերիների ցուցակները: Իրավաբան դա կամ դիտավորյալ քայլ կամ ծայրաստիճան հքամահրանք է համարում: Հայկական կողմը քամուն տվեց բոլոր հնարավորություններն ու հաղթաթղթերը, շեշտեց Գոհար Մելոյանը: Նրա խոսքով` մեկ շրջանի հանձնումից հետո Հայաստանը կարող էր պահանջել գերիների վերադարձը եւ հրաժարվել երկրորդ շրջանի հանձնումից, եթե գերիները չվերադարձվեն:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանը խախտել է այն կետը, որով կողմերը պետք է կանգ առնեին այնտեղ, որտեղ հասել էին: Արդյունքում գրավվեց Հադրութի շրջանի երկու գյուղ, գերեվարվեց 62 զինծառայող: Ընդ որում, Ադրբեջանը հայտարարում է, որ այդ գերիները ոչ թե գերիներ, այլ ահաբեկիչներ են, եւ պատրաստվում են դատել: Չնայած պայմանավորվածությունները խախտել է հենց Ադրբեջանը` որպես փոքր առաջընթաց Մելոյանը նշեց, որ հունվարի 11-ին կայացած հանդիպումից հետո 62 ռամզագերուց 5-ը վերադարձվել է: Վատն այն է, որ սա ակնհայտորեն ցույց է տալիս Ալիեւի մտադրություններն առեւտուր անել մարդկանց կյանքերով, բանտարկյալներին որպես ճնշման լծակ օգտագործել: ՀՀ իշխանությունների ոչ կոմպետենտության պատճառով Սյունիքի մարզում ճանապարհներն ու գյուղերն անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: «Սա խախտում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Ընդ որույմ, հասարակությունը գտնվում է տեղեկատվական մեկուսացման մեջ: Բոլոր քայլերի մասին հայտնում են կամ քայլը կատարելուց հետո կամ դրանից անմիջապես առաջ: Չնայած նրան, որ Հայաստանի իշխանությունները գերիներին վերադարձնելու առնվազն հինգ հնարավորություն են բաց թողել: Նման պահվածքը ոչ մի արդարացում չունի»,- շեշտեց Գոհար Մելոյանը:

Власти Армении провалили работу по возвращению пленных из Азербайджана. Об этом заявила юрист, специалист по Конституции Гоар Мелоян в интервью «Зеркалу».
Эксперт напомнила, что заявление от 9 ноября предполагает, что «стороны останавливаются там куда дошли» и возвращают пленных. Не произошло ни того, ни другого. Причем, по крайней мере в том, что пленные все еще не возвращены, огромная вина властей Армении. Об этом говорил и глава МИД РФ, отметивший на одной из недавних пресс-конференций, что армянская сторона не передала списки пленных. Юрист расценивает подобные действия либо умыслом, либо крайней степенью пренебрежения. Армянская сторона пустила на ветер все возможности и козыри, подчеркнула Гоар Мелоян. По ее словам, после передачи одного района Армения могла потребовать возвращения пленных, и отказаться передать второй район, если пленные не будут возвращены.
Она констатировала нарушение Азербайджаном пункта о том, что стороны должны остановиться там, куда дошли. В результате были захвачены два села в Гадрутском районе и пленены 62 военнослужащих. При этом, Азербайджан заявляет, что эти пленные и не пленные вовсе, а террористы, и готовится судить. Хотя нарушил договоренности именно Азербайджан. В качестве небольшого прогресса она отметила, что после встречи 11 января были возвращены 5 пленных из числа 62. Плохое в том, что это наглядно демонстрирует намерения Алиева торговаться жизнями людей, использовать пленных как рычаг давления.
Вследствие некомпетентности властей Армении под азербайджанский контроль перешли дороги и села в Сюникской области. «Это нарушает территориальную целостность Армении. При этом общество в информационной изоляции. Обо всех шагах сообщают либо по факту либо непосредственно до шага. При том, что власти Армении упустили как минимум пять возможностей вернуть всех пленных или партиями. Нет никакого оправдания подобному поведению», - подчеркнула Гоар Мелоян.