Հայաստանի իշխանությունները ձախողեցին Ադրբեջանից գերիներին վերադարձնելու գործը: Այս մասին «Հայելի» ակումբին տված հարցազրույցում ասաց իրավաբան, Սահմանադրության փորձագետ Գոհար Մելոյանը:
Փորձագետը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ենթադրում է, որ «կողմերը կանգ են առնում այնտեղ, որտեղ հասել են», եւ վերադարձնում գերիներին: Երկուսն էլ տեղի չունեցան: Ընդ որույմ, այն, որ գերիները դեռ չեն վերադարձվել, Հայաստանի իշխանությունների ահռելի մեղքն է: Այս մասին ասել է նաեւ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը վերջերս կայացած մամուլի ասուլիսին` նշելով, որ հայկական կողմը չի փոխանցել գերիների ցուցակները: Իրավաբան դա կամ դիտավորյալ քայլ կամ ծայրաստիճան հքամահրանք է համարում: Հայկական կողմը քամուն տվեց բոլոր հնարավորություններն ու հաղթաթղթերը, շեշտեց Գոհար Մելոյանը: Նրա խոսքով` մեկ շրջանի հանձնումից հետո Հայաստանը կարող էր պահանջել գերիների վերադարձը եւ հրաժարվել երկրորդ շրջանի հանձնումից, եթե գերիները չվերադարձվեն:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանը խախտել է այն կետը, որով կողմերը պետք է կանգ առնեին այնտեղ, որտեղ հասել էին: Արդյունքում գրավվեց Հադրութի շրջանի երկու գյուղ, գերեվարվեց 62 զինծառայող: Ընդ որում, Ադրբեջանը հայտարարում է, որ այդ գերիները ոչ թե գերիներ, այլ ահաբեկիչներ են, եւ պատրաստվում են դատել: Չնայած պայմանավորվածությունները խախտել է հենց Ադրբեջանը` որպես փոքր առաջընթաց Մելոյանը նշեց, որ հունվարի 11-ին կայացած հանդիպումից հետո 62 ռամզագերուց 5-ը վերադարձվել է: Վատն այն է, որ սա ակնհայտորեն ցույց է տալիս Ալիեւի մտադրություններն առեւտուր անել մարդկանց կյանքերով, բանտարկյալներին որպես ճնշման լծակ օգտագործել: ՀՀ իշխանությունների ոչ կոմպետենտության պատճառով Սյունիքի մարզում ճանապարհներն ու գյուղերն անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: «Սա խախտում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Ընդ որույմ, հասարակությունը գտնվում է տեղեկատվական մեկուսացման մեջ: Բոլոր քայլերի մասին հայտնում են կամ քայլը կատարելուց հետո կամ դրանից անմիջապես առաջ: Չնայած նրան, որ Հայաստանի իշխանությունները գերիներին վերադարձնելու առնվազն հինգ հնարավորություն են բաց թողել: Նման պահվածքը ոչ մի արդարացում չունի»,- շեշտեց Գոհար Մելոյանը:

The authorities of Armenia failed to act for the return of Armenian captives from Azerbaijan. This is what lawyer, constitutional expert Gohar Meloyan told reporters today.
The expert recalled that the statement signed on November 9 implies the following: “the sides stand where they had reached” and return the captives. “None of the points were observed. The fact that the captives haven’t been returned yet is the tremendous fault of the Armenian authorities. The foreign minister of Russia also said this during a recent press conference during which he stated that the Armenian side hadn’t submitted lists of captives,” she said, adding that Armenia could have demanded the return of captives after the transfer of one region and refuse to transfer the second region, if the captives aren’t returned.
According to Meloyan, Azerbaijan violated the point by which the sides must stand where they had reached, and as a result, Azerbaijan seized two villages of Hadrut region and captured 62 servicemen. Although Azerbaijan is the one that violated the agreements, Meloyan stated that the return of 5 out of the 62 prisoners of war following the January 11 meeting is some progress. “The bad thing is that this clearly shows Aliyev’s intentions to trade with human lives and use prisoners as a leverage for pressure. Due to the incompetence of the Armenian authorities, roads and villages in Syunik Province are now under Azerbaijan’s control. This is a violation of Armenia’s territorial integrity. People learn about this either before or after the action,” Meloyan said.