Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման շրջանակներում ռուս խաղաղապահները շարունակում են օժանդակել Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական ​​մարմիններին քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման եւ տուժած շրջանների բնակչության բնականոն կենսագործունեության համար պայմանների ստեղծման հարցում: Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը:
«Ադրբեջանական կողմի խնդրանքով` ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ապահովել են Ադրբեջանի Հանրապետության երկու ավտոշարասյան անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով»,- ասված է ՌԴ ՊՆ հայտարարության մեջ:
Ավելի քան 60 բեռնատար Ռուսաստանի զինված անձնակազմի ուղեկցությամբ շինարարական նյութեր է հասցրել Շուշիի ենթակառուցվածքները վերականգնման համար, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
«Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմը կշարունակի նպաստել եռակողմ համաձայնագրի անվերապահ իրականացմանը եւ խաղաղ կյանքի վերականգնմանը տարածաշրջանում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

As part of the implementation of the trilateral statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020, Russian peacekeepers continue to assist the Azerbaijani and Armenian authorities in restoring civilian infrastructure and creating conditions for normal living for the population of the affected regions, the Russian Defense Ministry said in a statement.
"At the request of the Azerbaijani side, the servicemen of the Russian peacekeeping contingent have ensured the safety of two convoys of the Republic of Azerbaijan through the territory of Nagorno-Karabakh [(Artsakh)]," the Russian Defense Ministry added in the statement.
More than 60 Azerbaijani trucks, accompanied by Russian armed personnel, delivered construction materials for the restoration of the infrastructure of Shushi city, according to the Russian Defense Ministry.