ԱԱԾ շենքից քիչ առաջ դուրս եկան ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան եւ սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը, ովքեր ավելի վաղ բերման էին ենթարկվել ԱԱԾ։
«Ես բացարձակ գաղափար չունեմ՝ ինչ է կատարվում եւ ինչո՞ւ եմ ես հայտնվել ԱԱԾ-ի շենքում։ Առգրավվել է իմ հեռախոսը, եւ աշխատանքային համակարգիչը, որի մեջ կար աշխատանքային ինֆորմացիա, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ռազմական հանցագորությունների վերաբերյալ, որը պետք է ՄԻՊ-ին փոխանցեի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան։
Գոհար Մելոյանն էլ հավելեց, որ նախ խուզարկել են իրենց աշխատասենյակները, ապա բերման ենթարկել ԱԱԾ։ Քննիչները հրաժարվել են ցույց տալ դատարանի որոշումը, որով կարող են խուզարկություն իրականացնել
«Չեմ կարող ասել, թե ինչ գործի շրջանակում էր խուզարկություն իրականացվում։ Առգրավվել են մի շարք անձնական իրեր, ամբողջովին ուսումնասիրվել են առկա հաստափոր թղթապանակները, որտեղ իրենց հետաքրքրող նյութեր չկային։ Առգրավվել են նաեւ համակարգիչներ»,- ասաց նա։
Թե ի՞նչ հիմքով են բերման ենթարկվել, Մելոյանն ասաց, որ դեռ անհասկանալի է, միայն կարող է ասել, որ հարցաքննվել են կասկածյալի հիմքով, եւ հրաժարվել են ցուցմունք տալ։

Azerologist Anzhela Elibegova and constitutional expert Gohar Meloyan, who had been apprehended and taken to the National Security Service, exited the building of the National Security Service a little while ago.
“I have absolutely no idea what is going on and why I was taken to the National Security Service. The officers seized my mobile phone and my office computer, in which there was information, including information about Azerbaijan’s war crimes that I was going to submit to the Human Rights Defender,” Anzhela Elibegova told reporters.
Gohar Meloyan added that first the officers searched their offices and then took them to the National Security Service where the investigators refused to show the court decision by which they could conduct a search.
Meloyan said she still doesn’t understand why she was apprehended and only added that she and Elibegova were interviewed as suspects, but refused to testify.