Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Վահե Միսակյանի, քիչ առաջ ՎԵՏՕ շարժման ղեկավար Նարեկ Մալյանի ձերբակալումը ճանաչեց ոչ իրավաչափ։
«Սա մի պատմություն է, թե ինչպես մեր իշխանությունները վախեցան մի ներկայացումից։ Թե դատարանում էր քննարկվում դրա բովանդակությունը, թե ոստիկանությունում ու հետո նաեւ քննիչի մոտ։ Չգիտեմ ինչի, ինչ որ մարդիկ բռնության կոչեր են տեսել, երբ ես ասել եմ մահ դավաճաններին, հիմա էլ կրկնում եմ։ Ինչ որ դավաճաններ վախեցել են, որ իրենց նկատմամբ բռության կոչ է իմ ասածը ու հայտնի «թուրք քրֆելու» հոդվածով սա արդեն 3-րդ քրեկան գործն է կապված իմ անվան հետ։ Սա շատ ծիծաղալու է։ Փաստաբանը դատի ժամանակ դիպուկ նշեց եւ ասաց, որ եթե Չաուշեսկուի գնդակահարումը, որը պատմական փաստ է, վախեցնում է ինչ որ մեկին՝ երկրի իշխանություններին, ապա պետք է արգելել Օթելլոյի բեմադրությունը, կամ Ռոմեո եւ Ջուլիետը, Համլետը, պատռենք Րաֆֆու Սամվելի վերջին երեք էջը»,- լրագրողներին ասաց Մալյանը։
Մալյանը կրկին նշեց՝ Չաուեսկուները գնդակահարվելու են, ինքն էլ ցույց է տալու հասարակությանը, թե ինչի մեջ են նրանք հայտնվել, ցույց է տալու, թե ինչքան վատ վիճակում ենք որպես պետություն ու անմեղ ներկայացումը իշխանությունների մոտ կարող է տագնապ առաջացնելու ու նույնիսկ առանց հարուցված քրեական գործի, փորձեն իրեն առեւանգման փորձ անել ու շարունակելու է պայքարը։
Լրագրողների հետ զրույցում Մալյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը նշեց, որ շուտով հաղորդում կներկայացնեն հանցագործության մասին՝ կապված ոստիկանության գործողությունների հետ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Աթանեսյանը տեղեկացրել էր, որ Նարեկ Մալյանը ձերբակալվել է ՀՀ ՔՕ 226.2 հոդվածի 1-ին մասով (Բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը)։
Հիշեցնենք, որ երեկ Ազատության հրապարակում նախատեսված էր Մալյանի բեմադրած «Չաուշեսկուի գնդակահարությունը կամ մահ դավաճաններին» պերֆորմանսի ցուցադրությունը, սակայն մինչ այդ նա ձերբակալվել էր։

Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Ваге Мисакяна признал неправомерным задержание руководителя движения ВЕТО Нарека Маляна.
«Это история о том, как наши власти испугались одного спектакля.  Его содержание рассматривалось как в суде, так и в полиции, а затем и у следователя. Не знаю, почему, какие-то люд увидели призывы к насилию, когда я сказал «смерть предателям». Повторяю и сейчас. Какие-то предатели испугались, что сказанное мной является призывом к насилию против них, и это уже третье уголовное дело по статье, связанной с «бранью в адрес турок», связанное с моим именем. Это очень смешно. Адвокат подметил это во время суда и сказал, что если расстрел Чаушеску, который является историческим фактом, кого-то пугает – власти страны, то нужон запретить постановку «Отелло» или «Ромео и Джульетты», «Гамлета», вырвать последние три страницы «Самвела» Раффи», - сказал Малян журналистам.
Малян вновь отметил, что Чаушеску будут расстреляны, а он покажет обществу, в каком положении они оказались, покажет, в каком мы плохом положении, как государство, и невинный спектакль может вызвать панику у властей и даже без возбуждения уголовного дела его попытаются похитить, а он продолжит борьбу.
В беседе с журналистами адвокат Маляна Тигран Атанесян отметил, что вскоре они представят сообщение о преступлении в связи с действиями полиции.
Напомним, что ранее Атанесян сообщил о том, что Нарек Малян был задержан по обвинению 1 части 226.2 статьи Уголовного кодекса Армении за распространение изображения Николае Чаушеску.